Kard. Dziwisz wzywa w Łagiewnikach do mądrości, sprawiedliwości i miłosierdzia
15 października 2006 | 15:49 | md //mr Ⓒ Ⓟ
O pomoc potrzebującym, szacunek dla przeciwników i przebaczenie krzywdzicielom zaapelował kard. Stanisław Dziwisz. W Dniu Papieskim, którego hasłem w tym roku jest „Jan Paweł II – sługa miłosierdzia”, metropolita krakowski przewodniczył Mszy w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że aby dotknąć tajemnicy miłosierdzia w posłudze i życiu Jana Pawła II, trzeba dostrzec „dwa laboratoria, w których z bliska obserwował i przeżywał tajemnicę miłosierdzia”.
– W Krakowie takie laboratoria pod okiem samego Boga prowadzili dwaj święci ludzie: św. Brat Albert i św. Siostra Faustyna – mówił metropolita krakowski. Kardynał podkreślił, że w nich Jan Paweł II „krystalizował w swoim sercu prawdę o miłosierdziu”.
Hierarcha podkreślił, że zadaniem wszystkich jest budowa duchowego mostu między tymi dwoma świątyniami miłosierdzia. – Wszystko wskazuje na to, że w centrum Krakowa powstanie jeszcze jedno przęsło tego mostu miłosierdzia, a mamy wielką ufność, że po kanonizacji będzie nim ołtarz z wizerunkiem naszego Ojca Świętego. On bowiem to, co w krakowskich laboratoriach miłosierdzia zostało wypracowane przez świętych, przelał w swe własne serce – powiedział kard. Dziwisz.
Kard. Dziwisz podkreślił, że miłosierdzie jest szczególnie potrzebne w naszych układach społecznych, które mogą normalnie funkcjonować jedynie wówczas, gdy pojawi się w nich przebaczająca miłość.
– Nie zajdziemy daleko, jeśli zabraknie szacunku dla przeciwników i przebaczenia dla tych, którzy krzywdzili i krzywdzą – przestrzegał. – Jakże bardzo potrzebna jest w naszej Ojczyźnie ścisła współpraca wszystkich, pochylonych z mądrością nad potrzebującymi, by im skutecznie pomóc – mówił.
Wśród licznie zgromadzonych w bazylice wiernych była grupa wspólnot osób niepełnosprawnych „Arka” i „Wiara i Światło” wraz z ich założycielem Jeanem Vanier. W łagiewnickim sanktuarium odprawiali oni swoje rekolekcje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.