Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Dziwisz: zachowajmy wrażliwość na los wygnańców i uciekinierów

13 stycznia 2018 | 19:03 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ

Zachowajmy wrażliwość na ludzką biedę, na los wygnańców i uciekinierów – zaapelował w sobotę kard. Stanisław Dziwisz podczas noworocznego spotkania „Świat bez przemocy” w Wieliczce. W przededniu Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy hierarcha wzywał do solidarności. „Nie pozwólmy, aby opanowało nas poczucie wygody” – prosił.

„Patrząc na świat, musimy otworzyć oczy i dostrzec, jak wielu ludzi cierpi, jak wielu pozbawionych jest domu, jak wielu musi uciekać i szukać schronienia z dala od swej ojczyzny” – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał, że Polacy w swojej historii również doświadczali przemocy i niewoli, byli też zmuszani do opuszczania ojczystej ziemi. Podkreślał, że w trudnych chwilach nasz naród doświadczał solidarnej pomocy ze strony innych krajów. „Zachowajmy więc wrażliwość na ludzką biedę, na los wygnańców i uciekinierów” – apelował.

„Nie pozwólmy, aby opanowało nas poczucie wygody. Bądźmy solidarni z innymi, niezależnie od tego, jakim mówią językiem” – zachęcał hierarcha, dodając, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga, czyli braćmi i siostrami.

Podczas noworocznego spotkania „Świat bez przemocy” młodzi ludzie w czterech językach wypowiedzieli międzynarodowe przesłanie o pokój na świecie, nawiązujące do orędzia papieża Franciszka na ostatni Światowy Dzień Pokoju.

W komentarzu do tych słów kardynał podkreślał, że wybrzmiewa w nich „wołanie o świat bez przemocy, o świat troski o drugiego człowieka, wołanie o świat pokoju”. Przypomniał też Światowe Dni Młodzieży, kiedy to „ponad dwa miliony młodych rozumiało swoje słowa i nikt nie dostrzegał granic wzniesionych przez ludzi i dzielących ludzi”. „Patrząc na wizerunek Jezusa Miłosiernego, czuliśmy jedność, solidarność i braterstwo” – wspominał.

„Dziś i jutro potrzebne jest nam podobne doświadczenie, które budzi w naszych sercach entuzjazm i skłania do działania. Papież Franciszek zachęcał nas do wstania z wygodnych miejsc i do wykorzystania energii wpisanej w młodość. Bądźmy młodzi, nie patrząc na swój wiek. Budujmy świat bez przemocy, świat pokoju” – apelował.

Przypomniał również, że to właśnie w wielickim Solnym Mieście Wspólnota św. Idziego wraz z młodzieżą z Europy Wschodniej zastanawiała się nad tym, jak iść drogą pokoju, szukając odpowiedzi na nowe wyzwania współczesności. „Trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, bo zmienia się świat, w którym żyjemy” – akcentował krakowski metropolita senior, dodając, że choć świat się zmienia, kierunek pozostaje ten sam. „Przejście przez Bramę Miłosierdzia stało się wyrazistym symbolem. W koronie Bramy widnieje bowiem Obraz Jezusa Miłosiernego” – tłumaczył.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II przywołał naukę świętego papieża, który był „zwiastunem pokoju”. „Pielgrzymując do różnych zakątków świata, naznaczonych nienawiścią, przemocą i śmiercią bezbronnych ludzi, wołał doniośle: Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej przemocy! Nigdy więcej człowiek przeciw człowiekowi!” – mówił kard. Dziwisz.

„W tym miejscu, w pobliżu Campus Misercordiae – Pola Miłosierdzia – wołamy: Pragniemy świata bez nienawiści, bez przemocy, bez wojen. Pragniemy świata, w którym człowiek dla człowieka jest bratem” – deklarował i zakończył modlitwą: „Św. Janie Pawle II, Orędowniku Pokoju, wstawiaj się za nami wszystkimi u tronu Najwyższego. Upraszaj dar pokoju dla nas i całego świata!”.

Uczestnicy spotkania wysłuchali również koncertu, a podczas wydarzenia zbierane były datki na rzecz Stowarzyszenia Mali Bohaterowie, które pomaga dzieciom cierpiącym na choroby ultrarzadkie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.