Kard. Dziwisz: zjednoczona Europa to wyzwanie i dobro dla obywateli
10 września 2010 | 12:14 | led Ⓒ Ⓟ
Zjednoczona Europa to wyzwanie dla każdego z jej obywateli – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Tomaszowicach otwierając 10. Konferencję „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. Metropolita przywitał także uczestniczących w obradach m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Tadeusza Mazowieckiego i premiera Luksemburga Jean-Claude;a Juncker’a.
Kard. Dziwisz otwierając konferencję powiedział, że zjednoczona Europa to wyzwanie dla każdego z jej obywateli, gdyż wszędzie tam, gdzie ludzie i społeczeństwa się jednoczą, panuje prawdziwy pokój gwarantujący bezpieczeństwo całego kontynentu. „Europa to wspólne dobro, na które składają się osoby i społeczności o różnych wyznaniach, religiach i światopoglądach” – tłumaczył.
Odnosząc się do tegorocznej konferencji metropolita krakowski wyznał, że niewątpliwie do budowy tego dobra przyczyniają się chrześcijanie. „Jeżeli temat konferencji mówi o obecnym wkładzie chrześcijan w zjednoczenie Europy, to chcę zdecydowanie podkreślić, że ten chrześcijański wkład jest zawsze taki sam, a jest nim budowa życia opartego o trwałe fundamenty mające swoje źródło w Dekalogu” – wyznał. „Zjednoczona Europa to gwarancja bezpiecznego życia w pokoju. Jednak na dłuższą metę nie da się jej zbudować jedynie w oparciu o ekonomię i politykę. Ojcowie Założyciele wyraźnie kładli nacisk na Europę jednoczącą się wokół wartości ducha” – dodał.
Zdaniem kard. Dziwisza wartości duchowe proponowane przez Kościoły chrześcijańskie, w tym przez Kościół rzymskokatolicki, są czymś zasadniczym, gdyż w świecie opartym na kalkulacji widzi się jedynie zysk, nominały banknotów, a zupełnie nie zauważa się wymiaru duchowego człowieka i całych społeczeństw.
Podkreślił również, że chrześcijańskim wkładem w integrację europejską jest promowanie cywilizacji miłości, której jednym z przejawów jest międzyludzka solidarność ze słabszymi. Ta solidarność wyrasta z chrześcijańskich korzeni Europy. „Zatem nie można zrozumieć pojawiających się tendencji, które zmierzają do usuwania i ograniczania wpływu chrześcijaństwa na życie publiczne; tendencji powołujących się na ranienie uczuć wielu niechrześcijan mieszkających w Europie”.
Hierarcha zwrócił uwagę również na to, że cywilizacja miłości prowadzi do prawdziwej demokracji, za którą opowiada się Kościół wierny nauce Chrystusa, podkreślając, że jej nadrzędnym celem jest dobro wspólne. Dlatego Kościół pragnie i stara się czynnie uczestniczyć w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego. „W duchu swego nauczania społecznego podejmuje zadanie formowania umysłów i sumień wrażliwych na dobro wspólne, opowiada się za takim typem demokracji, w której państwo ma rolę pomocniczą, a społeczeństwo rozwija swoją działalność tak daleko, jak to możliwe, a państwo interweniuje jedynie wtedy, kiedy to jest konieczne” – podkreślał.
Zdaniem kard. Dziwisza Kościół nieustannie przypomina, że prawdziwa demokracja jest formą rządów zgodną z prawdą o człowieku, dlatego demokracja, aby nie przemieniła się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm, musi mieć odniesienie do moralnej podstawy swego funkcjonowania, jaką jest Dekalog.
Metropolita krakowski powiedział też, że Kościół w duchu dialogu wciąż podkreśla, że nie ma wolności bez prawdy. „Chodzi przecież nie tylko o sam proces demokratyczny, ale przede wszystkim o jego wynik końcowy, gdyż stale trzeba pamiętać, że pogwałcenie wolności prowadzi do totalitaryzmu, a zlekceważenie prawdy do relatywizmu moralnego” – mówił. „Jedynie ścisła jedność tych wartości, poszerzona o sprawiedliwość i miłość społeczną, może zapewnić pokój i rozwój, dlatego kształtowanie życia społecznego w oparciu o głoszone przez Kościół wartości ewangeliczne przyczynia się do prawdziwego rozwoju każdego człowieka, każdej wspólnoty i do trwałości systemu demokratycznego” – dodał. Na koniec wyznał, że jest to wyzwanie, w jakim uczestniczymy i „chcemy je podejmować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.