Kard. Erdő przed wizytą papieża: Budapeszt pomostem między Wschodem i Zachodem
21 kwietnia 2023 | 20:00 | ts (KAI) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Różnorodność wyznaniowa i kulturowa na Węgrzech obrazuje również „zaproszenie do dialogu”. Podkreślił to katolicki arcybiskup Budapesztu, kardynał Péter Erdő, u progu planowanej za tydzień wizyty papieża Franciszka na Węgrzech.
„W ostatnim tysiącleciu Węgrzy wchłonęli zachodnią kulturę chrześcijańską, ale graniczyli i nadal graniczą bezpośrednio ze wschodnioeuropejskim obszarem kulturowym, a w pewnych epokach należeli do imperium tureckiego” – przypomniał kard. Erdő w rozmowie z katolicką platformą informacyjną Cruxnow z 20 kwietnia. Zdaniem kardynała, również Budapeszt jest „miastem mostów” i „może mieć także powołanie do bycia mostem między Wschodem i Zachodem, nie tylko w sensie materialnym, ale także w sensie ludzkim”.
Papież Franciszek złoży wizytę na Węgrzech w dniach 28-30 kwietnia. Po raz drugi w czasie swego pontyfikatu odwiedzi Budapeszt. Poprzednia, trwająca tylko siedem godzin wizyta w 2021 roku, była związana z zakończeniem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Teraz będzie to trzydniowa oficjalna wizyta duszpasterska na Węgrzech.
Ze względu na niedomagania zdrowotne 86-letniego papieża jej program będzie ograniczony do stolicy kraju, Budapesztu. Najważniejsze punkty to: niedzielna Msza św. na placu Kossutha przed parlamentem oraz duże spotkanie z młodzieżą. Program wizyty zawiera także kwestie społeczne. Na arenie międzynarodowej z niecierpliwością oczekiwane jest wystąpienie papieża przed władzami politycznymi oraz przedstawicielami dyplomacji i społeczeństwa obywatelskiego. Planowane są także spotkania z prezydent Kataliną Novák i szefem rządu Viktorem Orbánem.
Według Cruxnow, kard. Erdő nie chciał w wywiadzie zagłębiać się w temat migracji i jej znaczenia na tle polityki uchodźczej Węgier. Odniósł się jednak do wpływu trwającej wojny na Ukrainie na węgierskie społeczeństwo. „Wojna na Ukrainie jest wielkim wyzwaniem humanitarnym dla naszego Kościoła i dla naszego kraju. Od początku wojny nasze organizacje katolickie są obecne na granicy ukraińskiej, aby pomagać uchodźcom, którzy nadal przybywają” – powiedział węgierski purpurat. Caritas, Pomoc Maltańska, ale także organizacje diecezjalne i parafialne „zapewniają żywność, schronienie, pomoc dla tych, którzy chcieli kontynuować podróż na Zachód, oraz pracę i naukę dla chcących pozostać na Węgrzech”.
Według sekretarza stanu Miklosa Soltesza od początku wojny przybyło na Węgry przynajmniej tymczasowo i zostało otoczonych opieką ponad milion uchodźców z Ukrainy. Różne szacunki podają liczbę około 30 tys. osób, które zostały przyjęte na stałe w tym kraju. W ramach wizyty Franciszka na Węgrzech, w jednym z budapeszteńskich kościołów na 29 kwietnia zaplanowano spotkanie z osobami dotkniętymi ubóstwem, podczas którego papież spotka się także z uchodźcami z Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.