Kard. Grocholewski w Ciechocinku: wszyscy jesteśmy powołani do świętości
30 czerwca 2017 | 09:24 | an | Ciechocinek Ⓒ Ⓟ
Musimy zdawać sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, i dopiero na tym tle, postawić sobie pytanie, jak naśladować świętych Piotra i Pawła – mówił kard. Zenon Grocholewski w homilii podczas Mszy św. odpustowej w kościele parafialnym w Ciechocinku, z racji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dostojnego gościa z Watykanu, który przewodniczył liturgii powitał koncelebrujący Eucharystię biskup włocławski Wiesław Mering.
W homilii kard. Grocholewski przypomniał, że odpust parafialny jest uroczystością, w której czci się świętych patronów, ale również wsłuchuje się w przesłanie, jakie oni z sobą niosą. Pytając się o to przesłanie, kaznodzieja zastanawiał się, „jak mogę ich naśladować?” Szukając odpowiedzi na postawione pytanie „należy mieć przed oczyma dwie rzeczy – mówił purpurat – musimy zdawać sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości, i dopiero na tym tle, postawić sobie pytanie, jak naśladować świętych Piotra i Pawła”.
Odwołując się do słów św. Jana Pawła II z „Novo millennio ineunte” kard. Grocholewski stwierdził, że perspektywą, w którą powinno być wpisane życie chrześcijanina, jest świętość. Ideał doskonałości, jaki to powołanie z sobą niesie, nie jest wizją życia doskonałego przeznaczonego dla wybranych, ale dostępne każdemu. Tu jawi się odpowiedź na pytanie, „jak mam naśladować świętych, którzy żyli zupełnie w innych okolicznościach i mieli inne powołanie?”
Kaznodzieja podkreślił, że „gdy chodzi o świętych Piotra i Pawła, z których każdy miał inną osobowość i inne zadania do spełnienia (…) wskaże na jeden element, bez którego nie może być mowy o dążeniu do świętości, który jest absolutnie konieczny. Tym elementem jest niewątpliwie modlitwa”. Przypomniał jednocześnie, że zdaniem św. Jana Pawła II najważniejszym elementem dążenia do świętości jest właśnie modlitwa. „Modlitwy trzeba się uczyć, wciąż na nowo niejako przyswajając sobie tę sztukę od samego boskiego Mistrza, jak pierwsi uczniowie, którzy prosili: Panie, naucz nas się modlić” – mówił kard. Grocholewski. Zachęcając do wytrwałej modlitwy kaznodzieja zakończył swoje rozważanie słowami: „Prośmy wraz ze świętymi Piotrem i Pawłem: Panie, naucz nas się modlić”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.