Kard. Grzegorz Ryś: Niech Maryja będzie dla nas wzorem Kościoła
24 sierpnia 2024 | 15:38 | mba, BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Strażacy, nowożeńcy, rodziny z dziećmi i weterani przybyli w 556. Pieszej Pabianickiej Pielgrzymce na Jasną Górę. To pierwsza grupa, która przyszła na imieniny do Matki Bożej Jasnogórskiej, by podziękować Jej, że „jest Mamą”. Tak, jak wszystkim kompanią archidiecezji łódzkiej w drodze towarzyszyło hasło „W jednym Duchu Jedno Ciało”. Pielgrzymi zjednoczyli się na Eucharystii, której przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.
Kard. Ryś przypomniał, że Kościół jest świętym miastem zstępującym z nieba od Boga, to znaczy, że w swojej tożsamości jest podarowany każdemu z nas przez Pana. – Nie trzeba Go wymyślać, bo jest darem Boga i dlatego wyznając wiarę mówimy: wierzę w Kościół – podkreślał kaznodzieja. Dodał, że dzisiejsze Słowo, pokazuje nam Kościół, który jest Oblubienicą Baranka i jeżeli jest w nim ta „relacja zakochania” to On nigdy nie straci swojej tożsamości. Zauważył, że Kościół jest jak miasto, które ma głosić chwałę Boga i świecić Jego chwałą, ma ukazywać, że to Bóg jest ważny i zawsze na pierwszym miejscu. Dodał, że bycie w Kościele nie naraża, nie niszczy, nie gorszy i nie czujemy się w nim okradani.
Zwrócił uwagę, że Kościół to wspólnota ludzi, którzy wiedzą, gdzie mają Biblię w domu, czytają ją i mają pragnienie, by ją zrozumieć. Kościół ma dwanaście warstw fundamentów, a na nich jest dwanaście imion apostołów Baranka. Jak zaznaczył, jeżeli Kościół jest budowany na takim fundamencie, to jest on bardzo piotrowy.
Kard. Grzegorz Ryś zachęcał, aby patrzeć na Maryję, bo to Ona jest wzorem i figurą Kościoła. – Na Golgocie Kościół był Matką Bożą i jak chcemy się Go uczyć, żeby był w nas widoczny to tylko od Niej. Ona to wszystko zrealizowała, to wszystko jest w Niej, bo jest Kościołem Boga – zachęcał. Zauważył za św. Janem Pawłem II, że nie wystarczy mówić o Jezusie, ale trzeba Go pokazywać sobą. Życzył, żeby każdy z nas zobaczył Kościół, który jest z Bogiem.
– Moja ziemska mama jest już w niebie, a Matka Boża jest dla mnie Tą, która przytuli mnie, kiedy jest trudno i chciałabym, żeby każdy w Jej ramionach, na Jasnej Górze poczuł się zaopiekowany – mówiła Monika. Z okazji imienin życzyła Matce Bożej, by coraz więcej dzieci okazywało Jej szacunek, ale przede wszystkim zauważyło, że Ona jest Matką, Tą, do której można przyjść w trudnościach, radościach, cierpieniach i bólu.
Weronika i Bartosz przyszli z pabianicką kompanią, aby zawierzyć swoje małżeństwo i przyszłe dzieci Matce Bożej. -Sakrament zawarliśmy dwa miesiące temu. Chcemy, by nasza relacja oparta była na wierze. Jesteśmy przekonani, że małżeństwo może być do końca życia, jeżeli odda się je Pani Jasnogórskiej i z Nią idzie przez życie – podkreślali nowożeńcy. Bartosz z uśmiechem dodał, że jego żona w tym roku pielgrzymowała dziewiąty raz, ale dla niego to pierwsza pielgrzymka i już myśli o tym, żeby wrócić tutaj za rok.
Marysia ma 12 lat, a na pielgrzymkowy szlak wyruszyła już po raz trzeci. Jak zauważyła na pielgrzymce czuje więź z Bogiem, której w życiu potrzebuje, ale też dostrzega dobrych ludzi i młodzieżowy klimat. Dodała, że Maryja jest dla niej najlepszą Mamą i „jest zawsze na pierwszym miejscu”.
– Każdy z nas przyszedł z innymi intencjami od dziękczynnych, po błagalne i to pielgrzymowanie w każdym z nas spowodowało zacieśnienie więzi, jako wielkiej wspólnoty Kościoła – podkreślił ks. Przemysław Kansy, kierownik kompani. Zauważył, że wraz z nimi w tym roku szli też wierni np. z Warszawy, Łodzi czy Wrocławia.
Ks. Kansy zwrócił uwagę, że przyszedł na imieniny do Maryi Jasnogórskiej, by powiedzieć Jej dziękuję.
Najmłodszymi uczestniczkami pielgrzymki były dwuletnie Alicja i Lilianna, a najstarszą, osiemdziesięcioczteroletnia Teresa. Pątnicy z Pabianic dziś przeżywają dzień we wspólnocie. Do pieszych pielgrzymów dojechali wierni z parafii. W poniedziałek wezmą udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.
Zapis o pierwszej pabianickiej pielgrzymce znajduje się w kronice parafii św. Mateusza. Widnieje przy nim rok 1468. Więc jest to jedna z najstarszych kompani, która przychodzi na Jasną Górę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.