Kard. Hollerich: kluczowa rola solidarności w Europie
27 maja 2020 | 22:00 | ts (KAI) / hsz | Paryż Ⓒ Ⓟ
W pokonywaniu kryzysu spowodowanego w Europie pandemią koronawirusa kluczową rolę ma do odegrania solidarność. „Wszystko zależy od tego, czy w Europie będzie możliwe solidarne działanie”, stwierdził przewodniczący Komisji Wspólnoty Europejskiej COMECE, kardynał Jean-Claude Hollerich, w wywiadzie dla francuskiego dziennika „La Croix” i holenderskiej „Nederlands Dagblad”. Dodał, że jeśli tak się stanie, wówczas wspólnota państw lepiej niż dotąd poradzi sobie w wychodzeniu z kryzysu. „W innym przypadku będzie się powiększała przepaść między krajami najbogatszymi i najbiedniejszymi, co osłabi Europę”, uważa arcybiskup Luksemburga.
„Na początku kryzysu Europa była nieobecna; państwa członkowskie myślały tylko o sobie i zamknęły swoje granice”, powiedział kard. Hollerich podkreślając, że “ucierpiał na tym wizerunek Europy”. „Kryzys pokazał, że integracja musi postępować, bo inaczej Europa się rozpadnie”, ostrzegł przewodniczący COMECE. Jego zdaniem nie wszystko w sektorze opieki zdrowotnej trzeba „uwspólnotowić”, ale należy zapewnić, aby w przypadku kryzysu Europa mogła „odpowiednio zareagować”. „Wiemy przecież, że obecna katastrofa nie będzie ostatnią” – przestrzegł kardynał.
Zaznaczył, że w przyszłości konieczne będą decyzje „ekologiczne” i nie należy wzmacniać gospodarki tak, jak to miało miejsce w przeszłości. „Jednocześnie należy pamiętać o aspekcie społecznym”, przypomniał kard. Hollerich. „Jeśli niektórzy ludzie stracą pracę z powodu decyzji ekologicznych, zwrócą się przeciwko działaniom na rzecz ochrony środowiska. Jednak cokolwiek się wydarzy, musi być chronione dobro wspólne. Mając odwagę i wizję można iść naprzód na obu frontach”, powiedział arcybiskup Luksemburga i przewodniczący COMECE.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.