Kard. Hollerich: Kościół synodalny będzie w stanie lepiej rozmawiać o kwestiach kontrowersyjnych
29 października 2023 | 15:14 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kościół synodalny będzie w stanie lepiej rozmawiać o kwestiach kontrowersyjnych. Takie przekonanie wyraził kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia jego pierwszej sesji w dniach 4-29 października br. Tematem Synodu jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”
W krótkim przemówieniu do dziennikarzy zgromadzonych w sali prasowej kard. Mario Grech, sekretarz Synodu, po raz kolejny podkreślił, że protagonistą zgromadzenia jest „Duch Święty”. Zaznaczył, że to wielokrotnie wyrażane przekonanie papieża nie było sloganem, ale „fundamentalną zasadą każdego działania synodalnego”. W przeciwnym razie wszystko staje się „formułami”, które mogą być piękne, ale ostatecznie są puste i jałowe.
Z kolei kard. Hollerich pochwalił przejrzystość tekstu na zakończenie sesji Synodu, w którym szeroki zakres tematów został jasno uporządkowany w 20 paragrafach. W podziale na podpunkty, tekst szczegółowo wymienia porozumienia osiągnięte w każdym przypadku, a następnie tematy do pogłębienia i sugestie dotyczące dalszej pracy nad danym tematem.
Kard. Hollerich podkreślił jednak, że to nie koniec pracy: „Wychodząc od osiągniętych porozumień, wspólnoty są wezwane do pogłębienia tematów i propozycji poprzez połączenie rozeznania duchowego, pogłębienia teologicznego i ćwiczeń duszpasterskich”.
Podczas konferencji wyraźnie podkreślono, że wszystkie paragrafy dokumentu, z których każdy był głosowany indywidualnie, zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów. Wyniki głosowań zostały udostępnione dziennikarzom wraz z dokumentem. W szczególności punkt dotyczący rozważenia otwarcia urzędu diakona dla kobiet otrzymał stosunkowo dużą liczbę głosów przeciw, zauważył jeden z uczestników konferencji prasowej. Oddano 277 głosów na „tak” przy 69 „nie”.
Kard. Hollerich podkreślił jednak, że „nie jest zmartwiony tym wynikiem”. W końcu było jasne, że niektóre punkty nadal wymagają dalszych wyjaśnień w przyszłości, ale był mile zaskoczony, że tak wielu ostatecznie głosowało za. Wspomniany paragraf określa różne stanowiska, które pojawiły się podczas obrad.
Kard. Grech wskazał, że podczas obrad uznano pewne punkty za otwarte, nad którymi dyskusja musi być kontynuowana. „Synod jeszcze się nie zakończył”, powiedział kardynał, odnosząc się do faktu, że dokument podsumowujący zostanie najpierw odesłany do Kościołów lokalnych, a następnie ponownie dyskutowany na sesji plenarnej podczas kolejnej fazy Synodu w październiku 2024 roku.
„Można również gorąco spierać się ze sobą w spornych kwestiach”, powiedział kard. Hollerich w odpowiedzi na pytanie innego dziennikarza, ale jest pewien, że dzięki podejściu synodalnemu Kościół ostatecznie znajdzie odpowiedzi. „My również zmieniamy się podczas procesu synodalnego, przynajmniej taką mam nadzieję”, podkreślił hierarcha.
Podczas wcześniej zakończonych prac w auli synodalnej papież Franciszek osobiście podziękował tym, którzy w sposób widoczny lub w tle przyczynili się do sukcesu prac Synodu po udanym głosowaniu nad dokumentem podsumowującym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.