Kard. Koch gościem kongresu luteran
17 czerwca 2016 | 11:18 | ts / mz Ⓒ Ⓟ
W niemieckiej Wittemberdze rozpoczęła 15 czerwca obrady Światowa Federacja Luterańska. Wśród zaproszonych gości są m.in. sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, ks. Olav Fykse Tveit i przewodniczący papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.
Światową Wspólnotę Kościołów Reformowanych reprezentuje jej sekretarz generalny ks. Chris Ferguson.
W posiedzeniu Rady ŚFL i nabożeństwie dla pielgrzymów uczestniczył prezydent Niemiec Joachim Gauck. Prezydent wyraził uznanie, że Kościoły luterańskie niosą „praktyczną i duchową pomoc w potrzebie”. Zwrócił uwagę, że dotychczas ŚFL udziela wsparcia 1,3 mln uchodźców na świecie stając się w ten sposób jednym z istotnych partnerów ONZ-owskiego dzieła pomocy uchodźcom. Gauck podziękował Kościołom luterańskim również za „dialog z Kościołem katolickim i prawosławnym, a także z anglikanami, reformowanymi oraz innymi chrześcijanami”. Światowa Federacja Luterańska zrzesza 145 Kościołów luterańskich liczących ponad 72 mln członków.
Gość konferencji, kard. Kurt Koch, w rozmowie z dziennikarzami podkreślił zbliżenie między oboma Kościołami. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że w XVI wieku ludzie wierzyli, iż poprzez handel odpustami „można kupić sobie niebo”. Dziś natomiast i katolicy i protestanci wspólnie uważają, że zbawienie jest bezwarunkowo zagwarantowanym darem Bożym, a kontrowersje wokół handlu odpustami w czasach Reformacji były niepotrzebnymi debatami w historii chrześcijaństwa.
Kard. Koch z uznaniem mówił też o planowanym przez Papieską Radę oraz ŚFL wspólnym upamiętnieniu 500-lecia Reformacji przez Kościół katolicki i Kościoły luterańskie. Uroczystość z udziałem papieża Franciszka oraz najwyższych władz ŚFL odbędzie się 31 października w szwedzkim Lundzie. Fakt, że katolicy i protestanci wspólnie zapraszają na rocznicowe uroczystości do Lundu, jest namacalnym dowodem „dobrej i pięknej” współpracy z federacją luterańską, stwierdził watykański purpurat.
Na zakończenie nabożeństwa inaugurującego obrady ŚFL prezydent Gauck, przewodniczący ŚFL bp Munib Younan oraz sekretarz generalny ks. Martin Junge poświęcili rzeźbę „Krzyż Niebieski”, autorstwa Thomasa Schönauera, w centrum ogrodu Lutra w Wittemberdze. Drzewa w parku zasadzili przedstawiciele ponad 300 Kościołów różnych wyznań jako symbol wzajemnej łączności na świecie.
Obrady ŚFL poprzedziła międzynarodowa pielgrzymka luteran ze stu krajów na zaproszenie luteran niemieckich. Doroczne zgromadzenie ŚFL rozpoczyna się w czwartek i potrwa do 21 czerwca. W programie obrad jest m.in. ekumeniczny wymiar Jubileuszu Reformacji 2017 oraz przygotowania do ekumenicznej uroczystości jubileuszowej z udziałem papieża Franciszka w Lundzie, a także do zgromadzenia generalnego ŚFL w 2017 roku w Namibii.
Światowa Federacja Luterańska skupia 145 Kościołów członkowskich z 98 krajów świata i liczy ok. 72 mln wyznawców. W 2017 r. protestanci będą obchodzić jubileusz reformacji. Za jej początek uznawany jest 31 października 1517 roku, kiedy augustianin, ks. Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, sprzeciwiających się m.in. sprzedaży odpustów i nadużyciom z tym związanym. Wydarzenie to zapoczątkowało wkrótce procesy, które głęboko zmieniły ówczesną Europę Zachodnią i Środkową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.