Kard. Koch gościem międzynarodowej konferencji ekumenicznej
20 listopada 2019 | 14:30 | lk | Opole Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowa konferencja „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji” z udziałem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan oraz bp. Serafina – oficjalnego przedstawiciela patriarchy Cyryla, potrwa przez dwa dni, 20 i 21 listopada w Opolu i Kamieniu Śląskim. W spotkaniu wezmą także udział m.in. abp senior Alfons Nossol, biskupi prawosławni i ewangeliccy w Polsce oraz przedstawiciele różnych ośrodków naukowych z Polski i z zagranicy.
Obrady pierwszego dnia konferencji, w środę, odbędą się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, natomiast w drugim dniu uczestnicy spotkania zgromadzą się w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego UO.
Podczas pierwszej sesji głos zabierze najpierw kard. Kurt Koch, który przedstawi wykład na temat encykliki św. Jana Pawła II „Ut unum sint” z 1995, poświęconej ekumenizmowi. Przewodniczący Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan przypomni jej założenia jako dokumentu pogłębiającego ekumeniczne zaangażowanie Soboru Watykańskiego II.
Z kolei abp prof. Alfons Nossol będzie mówił o soborowym dekrecie „Unitatis redintegratio” jako „magna charta” ekumenizmu.
Druga sesja tego dnia poświęcona będzie prawosławnej perspektywie ekumenizmu. Wystąpią na niej z wykładami arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy Pańkowski oraz bp Serafin (Amelczenkow), który przedstawi perspektywę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego po 55 latach od promulgacji „Unitatis redintegratio”.
W popołudniwej sesji tego samego dnia biskup opolski Andrzej Czaja będzie mówił o zjawisku pentekostalizacji chrześcijaństwa jako wyzwaniu dla ekumenii. Swoje referaty przedstawią też badacze ekumenizmu jak ks. prof. dr hab. Zygfryd Glaeser, prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz i ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski.
Pierwszy dzień spotkania zamknie konferencja biskupów ewangelickich na temat recepcji dekretu o ekumenizmie, jego osiągnięciach i zmarnowanych szansach.
Drugi dzień międzynarodowej konferencji poświęcona będzie pogłębieniu refleksji na temat różnych perspektyw rozwoju dialogu ekumenicznego. Prelegenci będą się zastanawiać m.in. nad recepcją „Unitatis redintegratio” w formacji teologicznej, o potrzebie ekumenizmu w opinii młodzieży słowackiej, stanie ekumenizmu w Republice Czeskiej czy perspektywach dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego po obchodach 500-lecia Reformacji.
Na zakończenie dwudniowej konferencji „Ekumenizm – formacja – integracja. Dekret o ekumenizmie 55 lat od jego promulgacji” odbędzie się spotkanie połączonych Diecezjalnych Komisji ds. Ekumenizmu diecezji opolskiej i diecezji gliwickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.