Kard. Koch: wojna na nowo podzieliła prawosławie
04 maja 2022 | 19:43 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Wojna Putina w Ukrainie doprowadziła do nowych i głębokich podziałów w świecie prawosławnym i zaszkodziła dialogowi ekumenicznemu” – zaznaczył kard. Kurt Koch. W dniach 3-6 maja w Watykanie odbywa się zebranie plenarne Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jego tematem jest: „W drodze do ekumenicznych obchodów 1700. rocznicy I Soboru Nicejskiego (325-2025)”. W obradach bierze udział m. in. arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk.
Obrady zebrania plenarnego otworzył kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Analizując obecny stan dialogu ekumenicznego na poziomie światowym, szwajcarski purpurat podkreślił: „Nagle w tym roku dialog ekumeniczny przeżywa wiele napięć. Mam na myśli przede wszystkim straszliwą wojnę Putina z Ukrainą, która nie tylko dała początek nowym i głębokim podziałom w świecie prawosławnym, ale także wyrządziła wielkie szkody dialogowi ekumenicznemu”.
Kard. Koch powiedział, że sam fakt, że „tak straszna wojna z wieloma uchodźcami i zmarłymi została zalegalizowana również z religijnego punktu widzenia, wstrząsa duchem ekumenizmu i zasługuje na określenie jako `wojna świętokradcza`, jak powiedział papież Franciszek”. Przewodniczący Papieskiej Rady dodał, że leczenie ran „wymaga nie tylko czasu, ale także nawrócenia”.
Temat wojny na Ukrainie i jej wpływu na sytuację ekumeniczną na świecie jest osobnym tematem prac członków Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Prelekcję na ten temat wygłosi abp Szewczuk. „Dziękuję zwierzchnikowi UKGK za chęć podzielenia się swoim doświadczeniem w tej wojnie i zapoznania nas z sytuacją ekumeniczną na Ukrainie. Podczas wojny jesteśmy z wami i waszym ludem w naszych myślach i modlitwach” – powiedział kard. Koch i podziękował zwierzchnikowi UKGK za codzienne wideo-orędzia, „którymi inspiruje on swoich wiernych i opowiada nam o dramatycznej rzeczywistości na Ukrainie”.
„Z waszych codziennych orędzi przypominam sobie fakt, że inwazja Putina skłoniła chrześcijan i Kościół na Ukrainie do zjednoczenia. Jest to znak, że Bóg może pisać dokładnie nawet na bardzo zakrzywionych liniach. Przygotowanie do tego wydarzenia, które dotyczy wszystkich chrześcijan i ma nadzieję ich jeszcze bardziej zjednoczyć, będzie punktem wsparcia naszego zebrania plenarnego: mówimy o 1700. rocznicy I Soboru Nicejskiego. To bardzo ważna data, której chcemy poświęcić naszą uwagę w ciągu najbliższych kilku dni, aby odpowiednio przygotować jej obchody w 2025 roku” – powiedział kard. Koch.
Uczestnicy sesji plenarnych Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan będą również dyskutować o relacji między synodalnością a prymatem Biskupa Rzymu. Odbędzie się również spotkanie z papieżem Franciszkiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.