Kard. Lustiger spoczął w krypcie katedry Notre-Dame
10 sierpnia 2007 | 14:30 | pb//mam Ⓒ Ⓟ
Kard. Jean-Marie Lustiger spoczął w krypcie arcybiskupów paryskich, znajdującej się pod ołtarzem głównym katedry Notre-Dame.
Kard. Jean-Marie Lustiger spoczął w krypcie arcybiskupów paryskich, znajdującej się pod ołtarzem głównym katedry Notre-Dame. Wcześniej uczestniczący w pogrzebie kardynałowie, biskupi i księża pokropili wodą święconą trumnę z ciałem długoletniego metropolity stolicy Francji. Gest ten uczynili także: prezydent Francji Nicolas Sarkozy, przedstawiciele innych Kościołów oraz żydowscy i chrześcijańscy członkowie rodziny zmarłego.
Żegnając go w imieniu Akademii Francuskiej, jej sekretarz Maurice Druon przypomniał, że kard. Lustiger został jej członkiem w 1995 r. Podkreślił, że w świecie pogrążonym w kryzysie „kardynał-Żyd” pojednał w sobie podstawy naszej cywilizacji.
Następnie wysłannik papieski kard. Paul Poupard odczytał list od Benedykta XVI. Ojciec Święty określił w nim emerytowanego arcybiskupa Paryża mianem wielkiej postaci Kościoła, szanowanej przez wszystkich. Wskazał, że przez całe życie pasjonowało go poszukiwanie Boga i ewangelizacja, która prowadziła go do spotkania z człowiekiem współczesnym. Zapewniając uczestników pogrzebu o swym zjednoczeniu w modlitwie, Benedykt XVI udzielił im swego błogosławieństwa.
Spośród 26 zmarłych arcybiskupów Paryża, dwóch pochowanych jest w bazylice św. Dionizego w podparyskim mieście Saint-Denis, dwóch w bazylice Sacré-Coeur na Montmartre w Paryżu, a jeden (kard. François Marty, bezpośredni poprzednik kard. Lustigera) w rodzinnej miejscowości Pachins, niedaleko Rodez na południu Francji.
Pozostałych 22 arcybiskupów stolicy Francji spoczywa w zamkniętej krypcie paryskiej katedry Notre-Dame, znajdującej się pod prezbiterium, za ołtarzem głównym świątyni. Według tradycji królów francuskich, przy wejściu do krypty stoi trumna ostatniego pochowanego w tym miejscu arcybiskupa Paryża, który zmarł pełniąc ten urząd. Jest to trumna kard. Pierre’a Veuillota, który zmarł w 1968 r. Ma to ukazywać ciągłość następstwa na stolicy biskupiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.