Kard. Macharski przewodniczył odpustowi na Jasnej Górce
05 września 2011 | 16:11 | rk Ⓒ Ⓟ
Emerytowany metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski przewodniczył 4 września uroczystościom odpustowym w sanktuarium Narodzenia NMP na Jasnej Górce w Ślemieniu na Żywiecczyźnie. W miejscu tym modliły się w niedzielę rzesze wiernych z archidiecezji krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej oraz innych zakątków Polski. Tradycyjnie pielgrzymi obmywali twarz i ręce oraz napełniali naczynia w uznawanej za uzdrawiającą wodzie z groty pod miejscowym kościołem.
„Wierząc w miłosierdzie Boże w postaci ozdrowień z ciężkich chorób, pijemy wodę z tego źródełka. A to jest przecież źródło naszej wiary i miłości do Boga” – mówił podczas kazania hierarcha i dziękował wiernym za obecność w tym miejscu. „Jasna Górka to jest miejsce, w którym ta sama Panna Maryja, która jest w wielkich, wspaniałych sanktuariach na świecie, jakby patrzyła ze swoich wspaniałych obrazów i wyszukiwała tych, którzy są wiernego i prostego serca, gotowego na miłość i gotowego wracać do Boga. Dziękuję, że jesteście tutaj, że jesteście tacy swoi” – podkreślał purpurat.
Do Jasnej Górki mieszkańcy Żywiecczyzny pielgrzymują od XIV wieku. O cudownym źródełku w Ślemieniu i licznych cudach wiedzą nawet na Węgrzech i Słowacji. Legenda głosi, że pewien góral po wizycie na Jasnej Górze zanurzył w źródełku bijącym na Kumorkowym Groniu obrazek poświęcony w Częstochowie. W ten sposób miała się ukazać w wodzie Matka Boża. Ludzie zaczęli przybywać na Groń, nazywając go Jasną Górką. Pojawiały się świadectwa osób, które ozdrowiały po obmyciu się wodą ze źródła.
Stojący tu kościół zbudowano w latach 1858-1866. Obraz w głównym ołtarzu to XIX-wieczna kopia obrazu jasnogórskiego, przedstawiająca Matkę Bożą Częstochowską. Pod świątynią znajduje się kamienna grota w kształcie tunelu zamknięta wnęką z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.
Na odpust w 1868 r. do Ślemienia przybyło 15 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski południowej, jak również z Orawy, Węgier i Śląska. Na początku XX wieku na odpusty przychodziło tu od 30 do 40 pielgrzymek. W latach 50. ub. wieku władze państwowe zabroniły wiernym pielgrzymowania do miejsc kultu w całej Polsce, również i na Jasną Górkę.
Wrześniowe uroczystości odpustowe na Jasnej Górce odbywają się od pewnego czasu w 1. i 2. niedzielę września: w Święto Narodzenia Matki Bożej i wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.