Kard. Marx: krytycy są poza synodem, a my w auli synodalnej
09 października 2019 | 08:21 | vaticannews.va / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Słyszałem, że dokument roboczy Synodu jest krytykowany w Kościele katolickim, że jest krytykowany poza synodem. Dyskusje synodalne mają jednak miejsce w auli w Watykanie – przypomniał kard. Reinhard Marx podczas osobistego briefingu z dziennikarzami. Przyznał, że każdy ma prawo do wyrażania opinii na temat synodu i dokumentu, który jest punktem wyjścia obrad. On się z nimi nie zapoznał, bo są to dyskusje pozasynodalne, przed którymi przestrzegał również papież.
Kard. Marx powiedział dziennikarzom, że został zaproszony do udziału w synodzie jako przedstawiciel Kościoła w Niemczech i członek Rady Kardynałów. Każdy synod ma bowiem znaczenie dla całego Kościoła – dodał przewodniczący Episkopatu Niemiec. Potwierdził, że kwestią budzącą dyskusje nie tylko na Synodzie o Amazonii, ale również w innych częściach świata, jest zniesienie celibatu.– Będziemy tu o tym dyskutować. Również papież powiedział, że możemy dyskutować o viri probati [o wyświęcaniu żonatych mężczyzn], ale we właściwy sposób, patrząc na poszczególne sytuacje i wychodząc od prawa ludzi wierzących do udziału w Eucharystii. Zobaczymy, co się stanie. Myślę, że będzie dyskusja, jak do tego podejść. Teraz nie mogę tego jeszcze przewidzieć, ale będzie być może dyskusja o formacji takich mężczyzn, jak można to zorganizować, o tym, jakie będzie to miało konsekwencje dla innych. Są to poważne i wcale niełatwe pytania. Bo jest to dyskusja o fundamentalnym znaczeniu również dla innych części świata. To jest jasne. Papież i uczestnicy synodu wiedzą, że dyskutuje się o tym również gdzie indziej, dlatego musimy być bardzo ostrożni w wypowiadaniu się na ten temat. Ale będziemy się na ten temat wypowiadać, to jasne – zapowiedział kard. Marx.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.