Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Marx: watykański szczyt wkładem na rzecz walki z pedofilią na świecie

21 lutego 2019 | 19:15 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. FILIPPO MONTEFORTE / AFP PHOTO / East News

Kard. Reinhard Marx z Niemiec ma nadzieję, że rozpoczęty dziś w Watykanie szczyt poświęcony ochronie małoletnich przyczyni się do walki z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich w społeczności całego świata, nie tylko Kościoła. Przed rozpoczęciem czterodniowej konferencji przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie, że w niektórych krajach waga problemu nie została jeszcze dostatecznie rozpoznana i oszacowana. Ale zwołany przez papieża szczyt w Watykanie spowoduje, iż „wszyscy biskupi Kościoła powszechnego zrozumieją, iż musimy stawić temu czoła”.

Kard. Marx wyraził nadzieję, że z tego spotkania wyjdzie też impuls poza Kościół, do całego społeczeństwa i zmobilizuje go do “zwalczenia tego okropnego zła”. “Nie wolno nam nigdy tolerować tego, aby dzieci i młodzież byli wykorzystywani seksualnie”, podkreślił przewodniczący episkopatu Niemiec i członek Rady Kardynałów K7.

Inny z niemieckich kardynałów, Rainer Maria Woelki z Kolonii, powiedział dziś w rozmowie z telewizją n-tv, że ma nadzieję na wydalenie ze stanu kapłańskiego księży, którym udowodniono przestępstwa na tle seksualnym. Jak zauważył, papież Franciszek dał już dobry przykład, usuwając z tego powodu np. byłego arcybiskupa Waszyngtonu, kard. McCarricka ze stanu kapłańskiego.

„Zawiedliśmy w kontekście ofiar i nie przyznawaliśmy się do tego, że coś takiego ma miejsce”, powiedział kard. Woelki i dodał, że „właściwie tylko w swoim imieniu” może przeprosić o wybaczenie. Teraz Kościół zwraca uwagę na ofiary i oddaje im głos. Jako przykład podał fakt, że w jego rodzinnej archidiecezji Kolonii utworzono ośrodek poradnictwa dla ofiar.

Kard. Woelki uważa, że Kościół katolicki Niemiec wiele już uczynił w kwestii rozprawienia się z wykorzystywaniem seksualnych przez duchownych. Podkreślił, że „w kwestii interwencji i prewencji” są stosowane wysokie standardy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.