Kard. Meisner w Krzeszowie: droga człowieka do Boga nie może przejść obok Maryi
15 sierpnia 2010 | 18:10 | ks. pn, lk Ⓒ Ⓟ
Droga człowieka do Boga nie może przejść obok Maryi. Stała się Ona "pełna łaski", abyśmy i my mogli być dziećmi łaski – mówił dziś w Krzeszowie kard. Kolonii Joachim Meisner. W dzisiejszej uroczystości odpustowej w krzeszowskim sanktuarium maryjnym uczestniczyło ponad 4,5 tys. pielgrzymów.
Eucharystię koncelebrowali biskup legnicki Stefan Cichy, biskup pomocniczy Marek Mendyk, oraz pochodzący z tych okolic, goszczący w Polsce biskup Santa Cruz w Boliwii Stanisław Dowlaszewicz OFMConv.
Uczestnikami uroczystości byli m.in. członkowie pochodzącego z Krzeszowa Bractwa św. Józefa oraz pątnicy z diecezjalnej rowerowej pielgrzymki szlakiem Jasnej Góry, Góry św. Anny, Kamienia Śląskiego, Nysy, Barda Śląskiego i Wambierzyc. Wśród pielgrzymów przeważały rodziny ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W modlitwie dziękczynnej wzięli też udział piesi pielgrzymi, którzy po trzydniowej wędrówce dotarli tu z Legnicy.
Msza św. odprawiana była w języku łacińskim, niemieckim i polskim. Homilię kard. Meisnera tłumaczył bp Cichy.
Kardynał Kolonii nawiązał w niej do obchodzonego dziś święta i przypomniał że „droga Boga na świat prowadzi przez Maryję". – Droga człowieka do Boga, nie może więc przejść obok Maryi. Maryja jest jedną z nas. To, co Maryi jako pierwszej zostało darowane, dotyczy nas wszystkich. Maryja dla nas stała się ‘pełna łaski’, abyśmy i my mogli być dziećmi łaski" – tłumaczył.
Zwrócił uwagę słuchaczy, że „Kościół wtedy jest katolicki, gdy jest z Maryją, Matką Jezusa. "Maryja zawsze przynosi nam Chrystusa. W Krzeszowie widać, że jesteście Kościołem katolickim, bo jesteście tu zgromadzeni z Maryją. Jeśli mamy być wielką europejską rodziną, to szczęście Europejczyków nie ma polegać na posiadaniu waluty euro, konsumowaniu i nie w moralnej dowolności – argumentował.
"Nigdzie bowiem w Piśmie Świętym nie jest napisane: błogosławiona bądź Europo, bo możesz wykazać wielkie cyfry produkcji, czy wielki dochód społeczny. Gdyż przy całym dobrobycie Europy, jednocześnie rejestrowane są wielkie liczby aborcji, rozwodów, tragedii rodzinnych i utraty wiary” – mówił kard. Meisner.
„Wnieście jako lud Boży w Polsce do wspólnego domu Europejskiego Maryję, wtedy będziecie błogosławieństwem dla wszystkich Europejczyków” – apelował hierarcha. „Kto trochę śledził walkę o konstytucję europejską, wie, że musimy mówić Europie o kryzysie Boga, ponieważ ani razu nie chciano mieć w tej konstytucji wzmianki o Bogu. Jednak po kryzysie Boga przychodzi niezwłocznie kryzys człowieka. U was to się wie lepiej niż w Europie Zachodniej" – podkreślał purpurat.
Tłumaczył, że "nakazem chwili jest słuchać Boga jak Maryja, przynieść Go światu jak Ona". – Maryja jest naszą Matką, a my jej dziećmi, dlatego jej radość jest doskonała, gdy jesteśmy tam, gdzie jest Ona. Nie ma cenniejszej czci Maryi, niż nasze starania o to, aby tak żyć, byśmy mogli dojść do nieba i na zawsze trwać przy Bogu” – dodał.
Kard. Meisner oraz biskupi otrzymali od przedstawicieli parafii drobne pamiątki, nawiązujące do tego sanktuarium, w którym czci się najstarszy obraz Maryjny w Polsce, noszący tytuł Matki Bożej Łaskawej.
Dzisiejsza główna uroczystość odpustowa, poprzedzona była modlitwą, adoracją Najświętszego Sakramentu i nabożeństwami. Dzień Odpustu poprzedza też wieczorna procesja ze świecami drogami znajdującej się tu barokowej kalwarii, a także Eucharystia sprawowana w wigilię odpustu o północy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.