Kard. Nichols wzywa do sprzeciwu wobec wspomaganego samobójstwa
16 października 2024 | 15:07 | Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola), Vatican News PL | Londyn Ⓒ Ⓟ
Czy Wielka Brytania dołączy do grupy państw, gdzie obowiązuje prawo do wspomaganego samobójstwa? Kard. Vincent Nichols alarmuje, by nie ulegać iluzji o pozytywnym sensie zabijania ludzi.
W ostatni weekend, w parafiach odczytano list przewodniczącego angielskiego episkopatu, w którym wezwał katolików do odegrania aktywnej roli i głosu sprzeciwu. Kardynał Nichols wezwał wiernych do pełnego zaangażowania się w debatę i poinformowania posła ze swojego okręgu o niezgodzie na legalizację wspomaganego samobójstwa.
„Uważajcie, czego sobie życzycie. Prawo do śmierci może stać się obowiązkiem śmierci” – stwierdza hierarcha, dodając że „czarno na białym widać skutki tego prawa wszędzie, gdzie obowiązuje. Poszerzane są okoliczności, w których dozwolone jest odebranie człowiekowi życia. Zarówno wspomagane samobójstwo, jak i zabójstwo medyczne, czyli eutanazja, są coraz bardziej dostępne i akceptowane” – zauważa abp Westminsteru. Legalizacja wspomaganego samobójstwa powoduje „wzrost presji wobec człowieka bliskiego śmierci, nawet ze strony samego siebie, by zakończył swoje życie, zdjął ciężar opieki z rodziny, uniknął bólu a nawet przyspieszył podział majątku” – dodaje kard. Nichols. Zwraca również uwagę na obciążenie pracowników służby zdrowia, którzy będą zobowiązani do przeprowadzenia procedury zabijania człowieka, bez względu na swoje sumienie.
„Proponowane ustawodawstwo dąży do tego, aby dać osobie o zdrowej woli i umyśle prawo do działania w sposób sprzeczny z fundamentalną prawdą o człowieku, że ludzkie życie nie jest naszą własnością, którą możemy rozporządzać według własnego uznania. Nie jest to wolność wyboru, na którą możemy sobie pozwolić, nie podważając fundamentów, na których opiera się stabilne społeczeństwo” – głosi kard. Vincent Nichols.
43 procent osób opowiadających się za legalizacją wspomaganego samobójstwa w Zjednoczonym Królestwie wyraziło poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa jego realizacji w praktyce – wynika z ostatniego sondażu think tanku Living & Dying Well. Połowa respondentów zgodziła się, że usunięcie ochrony ludzkiego życia zasadniczo zmieni relację lekarz-pacjent.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.