Kard. Nycz jedzie na obrady watykańskiej kongregacji
11 lutego 2019 | 14:00 | archwwa.pl / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kard. Kazimierz Nycz w dniach 12-17 lutego weźmie udział w zebraniu plenarnym Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi liturgii. Metropolita warszawski jest jej członkiem od 2010 roku.
Tym razem przedmiotem obrad i dyskusji kongregacji, na czele której stoi prefekt kard. Robert Sarah, będzie formacja liturgiczna. – Zarówno duchownych, którzy sprawują liturgię, jak i świeckich – dopowiada kard. Nycz. Obrady toczą się głównie w języku włoskim i angielskim, ale są też wystąpienia w innych językach. Czterodniowe posiedzenie zakończy się spotkaniem z papieżem Franciszkiem na specjalnej audiencji. Obecnie w skład Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wchodzi 21 kardynałów i 19 biskupów.
– To jest ciekawe doświadczenie, ponieważ tych kilkudziesięciu ludzi mianowanych przez papieża zjeżdża się z całego świata i rozmawia na wyznaczony temat. Każdy temat szczegółowy jest poprzedzony referatem, a potem toczy się dyskusja, gdzie uwidaczniają się różne doświadczenia z różnych kultur i kontynentów np. w zakresie liturgii. Widać pełną inkulturację liturgii jako takiej – zauważa metropolita warszawski.
Zapytany przed wyjazdem jaki będzie jego głos na najbliższym posiedzeniu w Watykanie odpowiedział: – Ważne jest, by przez ciągłą, permanentną formację wszystkich uczestników liturgii – przede wszystkim Eucharystii, ale także innych sakramentów i roku liturgicznego – sprawiać, żeby liturgia była przeżywana głęboko w wierze, głęboko teologicznie a równocześnie pięknie. Wówczas nie będzie grozić jej skostnienie czy spowszednienie. A żeby liturgia była przeżywana głęboko muszą być ciągle formowani jej uczestnicy i to zarówno po jednej jak i po drugiej stronie ołtarza – uważa kard. Nycz.
Zdaniem metropolity warszawskiego bezpośrednio po lutowych obradach kongregacji nie należy się spodziewać jakiegoś nowego dokumentu kościelnego. Zwykle jeśli kongregacja pracuje nad jakimś dokumentem, jest on przedmiotem debaty, a następnie konsultacji w innych kongregacjach czy konferencjach episkopatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.