Drukuj Powrót do artykułu

Autentyczna rozmowa wierzących z niewierzącymi

02.12.2017 , Warszawa / mp / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. dziedziniecdialogu.pl

– Dziedziniec Dialogu był żywym, dynamicznym i autentycznym dialogiem różnych środowisk, dialogiem z niewierzącymi jak i ważnym elementem dialogu wewnątrzkościelnego w Polsce – powiedział kard. Kazimierz Nycz na spotkaniu podsumowującym trzecią edycję Dziedzińca w Warszawie.

Michał Sęk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II przypomniał, że Dziedziniec miał dwóch organizatorów: z ramienia Miasta st. Warszawy było to Centrum Myśli Jana Pawła, a z ramienia Archidiecezji Warszawskiej Instytut Jana Pawła II. W sumie, w 4 debatach uczestniczyło 22 prelegentów, pomad 5 tys. osób śledziło je na bieżąco poprzez bezpośrednią transmisję, a 3,5 miliona osób wzięło udział w kampanii zorganizowanej przez portal Aleteia.pl pod hasłem “Jezus nie hejtował”.

Główne debaty tegorocznego Dziedzińca Dialogu, który odbył się między 16 a 20 października, to: “Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?”, „Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją.”, “Wiara a kryzys demokracji liberalnej” oraz debata specjalna pt. „Głos(y) Kościoła” dotyczyła nie zawsze łatwego dialogu wewnątrz Kościoła. Ta właśnie debata, zorganizowana w Domu Arcybiskupów Warszawskich, spotkała się z największym oddźwiękiem.

Czytaj także: Prawda w mediach, prawda o mediach – „Dziedziniec Dialogu” w Sejmie

Inną ważną debatą była zorganizowana przez redakcję “Rzeczypospolitej” dyskusja pt. “Prawda w mediach”.

Obecna na spotkaniu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreśliła, że najważniejsze w Dziedzińcu Dialogu jest spotkanie się ludzi różnych światopoglądów i opcji politycznych, którzy nigdzie indziej nie byliby w stanie ze sobą rozmawiać. Wyraziła nadzieję, że dzieło to będzie kontynuowane, niezależnie od zmian jakie w Polsce się dzieją i dziać będą.

Na zakończenie organizatorzy Dziedzińca Dialogu, jego partnerzy oraz członkowie rady programowej otrzymali dyplomy z podziękowaniem z rąk metropolity warszawskiego oraz Prezydent Miasta.

„Dziedziniec Dialogu” jest polską edycją zainaugurowanego w 2011 r. przez Benedykta XVI, a organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury wraz z różnymi Kościołami lokalnymi „Dziedzińca Pogan”. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm, Bukareszt czy Asyż. Jest to współczesny areopag spotkania z „poganami”, na wzór dawnego dziedzińca Świątyni Jerozolimskiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

02 grudnia 2017 09:53

"Zaproś twego biskupa!". Akcja Katolicka zachęca do poznawania swoich pasterzy

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.