Kard. Nycz poświęcił odnowioną kaplicę na kampusie przy ul. Dewajtis
20 sierpnia 2020 | 16:26 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wielki Kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz poświęcił w czwartek odnowioną kaplicę uniwersytecką na kampusie przy ul. Dewajtis, a wspólnie z władzami uczelni i przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uroczyście otworzył stacjonarne muzeum poświęcone historii uczelni mieszczącej się na warszawskich Bielanach.
Znajdująca się na kampusie przy ul. Dewajtis kaplica została wyremontowana w 2018 r. W bocznych ścianach umieszczono witraże przedstawiające osoby kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Kaplica zachęca do modlitwy, skupienia i wyciszenia w czasie pracy lub nauki na uniwersytecie.
Otwarte dziś stacjonarne Muzeum UKSW opowiada historię warszawskiej uczelni, przybliżając również osobę patrona uniwersytetu – Prymasa Tysiąclecia.
Otwarcia muzeum dokonali Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz, rektor uczelni ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz.
Oprócz muzeum stacjonarnego od roku funkcjonuje także Cyfrowe Muzeum UKSW, powstałe okazji 20-lecia przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w szerokoprofilowy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zbiory zgromadzone w muzeum pozwalają prześledzić rozwój ATK oraz UKSW od skromnych początków w ruinach pokamedulskich zabudowań na warszawskich Bielanach do nowoczesnego uniwersytetu prowadzącego dydaktykę i badania w wielu obszarach nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych i medycznych.
Cyfrowe Muzeum UKSW pokazuje historię z perspektywy osób zasłużonych dla rozwoju uniwersytetu, a zwłaszcza z uwzględnieniem kluczowej roli kard. Stefana Wyszyńskiego, który swoimi przemyślanymi i wybiegającymi w przyszłość decyzjami wprowadził Akademię Teologii Katolickiej w obszar uznawanych na całym świecie instytucji akademickich.
W Cyfrowym Muzeum UKSW została wykorzystana tylko znikoma część archiwalnych zbiorów UKSW liczących ponad 17 tys. fotografii. Kolejne eksponaty będą w miarę możliwości uzupełniane w różnych sekcjach muzeum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.