Kard. Nycz: są chrześcijanie, którzy cierpią i giną
11 czerwca 2016 | 14:09 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Dwadzieścia cztery osoby w sobotę 11 czerwca w bazylice katedralnej w Pelplinie zostały uroczyście włączone do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W homilii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że „dzisiaj trzeba tę Ziemię Świętą poszerzyć i powiedzieć, że są chrześcijanie, którzy giną i cierpią”.
Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta i ingres do bazyliki katedralnej, w którym wzięło udział około 150 przedstawicieli Zwierzchnictwa Polskiego Bożogrobców. Mszy św. przewodniczył Wielki Mistrz Zakonu kard. Edwin Frederic O’ Brien z Rzymu. Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego kard. Kazimierz Nycz wygłosił homilię. Wśród koncelebransów byli: abp Henryk Muszyński, abp Józef Kowalczyk, biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz bp Piotr Skucha. Koncelebrowało kilkudziesięciu księży.
Inwestytura nowych kawalerów, dam i duchownych do Zakonu miała miejsce przed rozpoczęciem Mszy św. Przewodniczył jej kard. E. F. O’ Brien. W obrzędzie czynny udział miał Zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Bożogrobców Karol Szlenkier.
W homilii metropolita warszawski przypomniał podstawowe założenia działalności Zakonu, wskazując, że inwestytura wprowadza nowe osoby do tej wspólnoty, „aby dzieło Bożogrobców rosło i rozwijało się”. „Trzeba walczyć o Królestwo Jezusa Chrystusa”, mówił purpurat, dodając, że członkowie Zakonu mają być ludźmi sumienia i „rozszerzać Kościół Jezusa Chrystusa na całej ziemi, słowem i przykładem swojego życia”. Kardynał podkreślił aktualność potrzeby działalności charytatywnej Zakonu.
Nawiązując do Roku Miłosierdzia i licznych wezwań papieża Franciszka, aby pomagać ludziom potrzebującym, kaznodzieja apelował do Bożogrobców, żeby włączyli się w pomoc chrześcijanom cierpiącym także poza Ziemią Świętą. „Dzisiaj trzeba tę Ziemię Świętą poszerzyć i powiedzieć, że są chrześcijanie, którzy giną i cierpią, potrzebują pomocy, są wypędzani i zabijani za wiarę”, mówił Wielki Przeor.
Kard. Nycz wskazał, żeby współcześnie członkowie Zakonu rozważyli pomoc chrześcijanom, którzy „pukają u wrót chrześcijańskiej Europy”. „Trzeba wyjść na przód w duchu Ewangelii” – mówił metropolita warszawski, zachęcając do współpracy z Kościołem w Polsce na rzecz pomocy cierpiącym chrześcijanom poprzez budowanie tzw. „korytarza humanitarnego”. „Jesteście do tego szczególnie przygotowani, predysponowani i zobowiązani” – dodał hierarcha.
Spotkanie Bożogrobców rozpoczęło się w czwartek w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wincenty Pytlik, kawaler Zakonu z Pelplina.
Piątkowe spotkania, modlitwy i obrady odbywały się na Zamku w Gniewie i w Pelplinie.
Przed modlitewnym czuwaniem w kaplicy zamkowej kard. Edwin Frederic O’Brien podkreślił: „Jeśli Zakon nie dąży do świętości, to przybliżanie się do Chrystusa jest bezużyteczne”. Dodał, że podstawą przynależności do Zakonu jest „osobisty wzrost w świętości a także owocowanie w łasce Bożej w rodzinach, w diecezjach i parafiach oraz wszystkich miejscach życia członków tego papieskiego Zakonu”.
W piątkowy wieczór Mszę św. dla Bożogrobców sprawował biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W homilii powiedział: „Życzę każdemu z was spojrzenia w górę, w stronę nieba, a także nieustannej nadziei zmartwychwstania dzięki stałemu odniesieniu do Chrystusa każdej sprawy, każdego projektu waszego życia osobistego i wspólnotowego”. Hierarcha podziękował kawalerom i damom Zakonu za zaangażowanie w niesienie pomocy ludziom i miejscom w Ziemi Świętej. „Przez służbę innym dajecie przykład miłości i wiary” – dodał biskup.
Liturgię kończyły uroczyste obrzędy przygotowujące do sobotniej Inwestytury. Kandydaci na członków Zakonu składali przysięgę. Główny celebrans pobłogosławił ich charakterystyczne stroje, na których widnieje Krzyż Jerozolimski.
Inwestytura nowych członków Zakonu, której dokonano w Pelplinie łączyła się z tegorocznymi obchodami 20-lecia utworzenia przez Stolicę Apostolską Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Sięgająca Średniowiecza i wypraw Krzyżowych wspólnota w głównej mierze obejmuje osoby świeckie. Zajmuje się ona modlitwą o pokój w Ziemi Świętej a także działalnością charytatywną wspierającą utrzymanie tamtejszych miejsc kultu upamiętniających korzenie chrześcijaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.