Drukuj Powrót do artykułu

Kard. Nycz ukoronuje obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

15 maja 2018 | 10:03 | archwwa.pl | Warka Ⓒ Ⓟ

W niedzielę 20 maja kard. Kazimierz Nycz dokona koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Korony ufundowali mieszkańcy miasta. “Ich nałożenie wraz z odnowionymi i ozdobionymi szlachetnymi kamieniami sukienkami to wyraz żywego kultu maryjnego” – podkreśla ks. proboszcz Grzegorz Krysztofik.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej sprowadzili do Warki ok. 1628 r. franciszkanie. Wizerunek ten należy do typu ikonograficznego Hodegetria – „ta która wskazuje Drogę”, a jego pierwowzorem była ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem czczona w Konstantynopolu. Autor obrazu pozostaje nieznany, ale jest to malowidło olejne na płótnie, naklejone na deskę o wymiarach 143 x 106 cm,

Maryja przedstawiona jest frontalnie, na tle tronu, głowę ma lekko zwróconą w kierunku Dzieciątka Jezus, które trzyma na lewym ramieniu. Gestem prawej dłoni wskazuje na Jezusa. Jezus patrzy przed siebie, wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma kulę zakończoną krzyżem. Tłem obu postaci jest ciemnoczerwony tron ze złotym wykończeniem po obu stronach kompozycji.

Na prawym ramieniu płaszcza Maryi widoczna jest sześcioramienna gwiazda – jej symbol, gdyż to ona „wśród gwiazd wybranych świeci najjaśniej, gdyż jest pełna łaski. Gwiazda Poranna, Jutrzenka poprzedza przyjście Chrystusa i wydaje go na świat”.

W minionych wiekach przed obliczem wareckiej Matki Bożej Szkaplerznej modliły się i oddawały pod Jej opiekę rzesze wiernych, wypraszając potrzebne łaski. Obraz ocalał m.in. w czasie potopu szwedzkiego, choć w 1656 r. miasto niemal całkowicie spalono. Około połowy XVIII wieku ufundowano Matce Bożej Szkaplerznej sukienkę z blachy srebrnej, zawieszono korony, co było oznaką kultu i czci.

Obecnie, od wielu lat przed tym obrazem odmawiana jest Nowenna do Matki Bożej. W Warce odbywają się też procesje maryjne ulicami miasta, w czasie których niesiony jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej. „Wierzymy, że koronacja obrazu czczonego przez kolejne pokolenia przyczyni się do jeszcze większego kultu i umacniania wiary naszej społeczności” – podkreśla proboszcz wareckiej parafii Matki Bożej Szkaplerznej ks. Grzegorz Krysztofik.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.