Kard. Nycz: w „Dziele Nowego Tysiąclecia” realizują się słowa Jana Pawła II
19 maja 2020 | 01:04 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Papieskie słowa, troska o człowieka, sprawiedliwość i miłosierdzie, troska o to by sprawiedliwość nie była zimna – to wszystko jest realizowane przez was w „Dziele Nowego Tysiąclecia” – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski a zarazem przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przewodniczył Eucharystii stypendystów FDNT w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.
Kard. Nycz podkreślił, że dzisiejsza uroczystość zgromadziła uczniów Jana Pawła II, służących dziełu, które jest jego żywym pomnikiem. Zdaniem duchownego Fundacja jest doskonałym dziedzictwem Papieża Polaka, dla którego człowiek był zawsze na piedestale. – On prawdziwie był personalistą, człowiek był dla niego najważniejszy, antropologia była najważniejsza, wszystko inne miało służyć człowiekowi, bo człowiek jest drogą Kościoła i drogą świata, jak nam często przypominał – zaznaczył kapłan.– „Pan w swoim ludzie upodobał sobie” śpiewaliśmy dziś – to jest prawda o Kościele, który jest ludem Bożym i o świecie, bo Pan Bóg upodobał sobie we wszystkich których stworzył, których woła po imieniu do zbawienia – powiedział metropolita warszawski. Dodał, że Pan Bóg upodobał sobie również w rodzinie z Wadowic, w której sto lat temu urodził się Jan Paweł II.
Duchowny zaznaczył, że Stwórca szczególnie przygotował Karola Wojtyłę do realizacji powołania, obdarzając go licznymi talentami, a także pracowitością, dzięki której całe życie je doskonalił. Zaakcentował, że to doskonały przykład dla stypendystów Fundacji.
Kard. Nycz wspomniał również o liście Benedykta XVI, przygotowanym na jubileusz, w którym napisał, że Wojtyła przypominał światu o dekalogu, stawiając człowiekowi bardzo wysokie wymagania. Jednocześnie pamiętał jednak, o słabości i grzeszności istoty ludzkiej, która nie jest powodem by rezygnować.
– Zawsze czynił to z ukazaniem prawdy o miłosierdziu Bożym. Mówił: „miłosierdzie jest i powinno być nowym imieniem miłości” – powiedział hierarcha. Benedykt XVI napisał również, że Jan Paweł II zastał Kościół i świat w bardzo trudnej sytuacji, a jednak udało mu się pokazać Kościół na nowo całemu światu, Papież Polak sprawił, że Kościół stał się inny. Uczył zachwytu Chrystusem i Kościołem przekazał ten zachwyt dalej. – Obaj papieże, Benedykt XVI oraz Franciszek, zwracają uwagę na jego wielkie dzieło miłosierdzia – podkreślił, dodając, że papież Franciszek powtarza, że miłosierdzie jest większe od sprawiedliwości, ale nie niweluje sprawiedliwości – i tak właśnie nauczał Jan Paweł II.
– Patrząc na was i na Dzieło, które reprezentujemy wszyscy, myślę sobie, że papieskie słowa – ta troska o człowieka, sprawiedliwość i miłosierdzie, troska o to by sprawiedliwość nie była zimna, to wszystko jest realizowane przez was w „Dziele Nowego Tysiąclecia” – powiedział homileta. – Kiedy chcemy być blisko ludzi, nie z litości ale z miłości, z miłości miłosiernej, blisko ludzi potrzebujących pomocy, ale jednoczenie chcemy być sprawiedliwi i troszczyć się o sprawiedliwość – dodał.
Kardynał zauważył, że Fundacja wypełnia bardzo ważną misję walki z niesprawiedliwością, ponieważ dzięki niej wielu zdolnych młodych ludzi, którzy nie mają środków na wyższą edukację, może studiować i rozwijać swoje talenty.
– Wszyscy po tej trudnej pandemii staniemy wobec wielkich nowych wyzwań, może trzeba będzie żyć o wiele skromniej, może dzielić się z bliźnimi tym co mamy… To niewątpliwie są wyzwania dla wszystkich, także dla was którzy opiekujecie się tym żywym ponikiem Jana Pawła II, żeby się rozwijał i trwał, byście potrafili ten czas dobrze przeżyć – podsumował kapłan.
Modlitewne spotkanie w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego na Bielanach zakończyło wspólne odśpiewanie “Barki” o godz. 21.37. W kaplicy mogło uczestniczyć jedynie 20 osób, dlatego Msza święta była transmitowana na kanale YouTubie Archidiecezji Warszawskiej.
W dniu setnych urodzin Jana Pawła II Mszę św. wraz z metropolitą warszawskim koncelebrowali księża z zarządu Fundacji: ks. Dariusz Kowalczyk i ks. Paweł Walkiewicz. Obecny był także wiceprzewodniczący Marek Zdrojewski, pracownicy biura Fundacji oraz reprezentanci stypendystów z warszawskiej wspólnoty.
Jan Paweł II jest patronem Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” założonej w 1999 roku po papieskiej pielgrzymce do Ojczyzny.
Obecnie warszawska wspólnota stypendystów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” skupia ok. 150 studentów i kilkudziesięciu licealistów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.