Kard. Nycz: wierzymy, że modlitwa o pokój w Ukrainie będzie skuteczna
19 marca 2024 | 00:03 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Gdyby ktoś trzy lata temu powiedział, że będziemy świadkami długiej wojny w Europie, gdzie Rosja, napada na Ukrainę, to by nam się to w głowach nie mieściło. Pokój, o który prosimy, jest sumą małych pokojów w naszych sercach. Wierzymy, że ta modlitwa będzie skuteczna – powiedział kard. Kazimierz Nycz w poniedziałek wieczorem w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, gdzie modlono się w trzecim dniu Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszonej za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Modlitwa nowennowa pod hasłem „Akcja 21:20” odmawiana jest codziennie od soboty 16 marca po Apelu Jasnogórskim, o godz. 21.20, a także po każdej Mszy św. Nowennę można odmawiać też indywidualnie w dowolnym momencie dnia.
Na układ nowenny składa się intencja na dany dzień, modlitwy „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwa w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.
Trzeciego dnia nowenny jej uczestnicy prosili Boga o „zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski”. Rozważali też słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Warunkiem pokoju w sumieniu, pokoju w rodzinie, pokoju w Ojczyźnie i świecie jest sprawiedliwość oparta na miłości”.
Nawiązując do nich kard. Kazimierz Nycz wspomniał o Ukrainie udręczonej wojną wywołaną rosyjską agresją, która trwa nieprzerwanie od ponad dwóch lat. – Gdyby ktoś trzy lata temu powiedział, że będziemy świadkami długiej wojny w Europie, gdzie jeden wielki kraj, Rosja, napada na Ukrainę, też duży kraj, to by nam się to oczywiście w głowach nie mieściło. Nie myśleliśmy o tym. Dzisiaj od ponad dwóch lat jesteśmy jej świadkami a poniekąd uczestnikami, w tym naszym pomaganiu, które chcemy nieść tym, których wojna krzywdzi, zabija, pozbawia domów, krewnych, majątku i którzy muszą uciekać przed tą wojną do innych krajów, tułać się po świecie – mówił metropolita warszawski.
Nazwał wojnę w Ukrainie wojną okrutną dla tego kraju i niebezpieczną dla Europy o świata. – Jeśli do tego dodamy toczący się od kilku miesięcy konflikt w Ziemi Świętej między Żydami a Palestyńczykami to mamy aż za dużo takich ognisk zapalnych, które nam każą robić to, co potrafimy robić, czyli modlić się o pokój, ale i o to wszystko, co jest drogą do pokoju – dodał kardynał.
Kard. Parolin: pierwszym warunkiem negocjacji rosyjsko-ukraińskich jest zaprzestanie agresji
Jak zaznaczył, w kwestii sprawiedliwości i pokoju między narodami i ludźmi nie wszystko bezpośrednio zależy od człowieka, ale „wiemy, że pokój, o który prosimy, jest sumą małych pokojów w naszych sercach”. – A to zawsze możemy zagwarantować i jeśli jesteśmy ludźmi głęboko wierzącymi, możemy modlić się – usilnie i nieustannie wołając po ten pokój w tej nowennie – podkreślił kard. Nycz. – Wierzymy, że ta modlitwa będzie skuteczna – dodał.
Wskazał też, że sanktuarium św. Andrzeja Boboli jest szczególnym miejscem, jeśli chodzi o taką modlitwę, gdyż jego patron jest męczennikiem, który „wiedział i potrafił życie swoje dać za sprawy, które dla niego w tamtym czasie były ważne”. – Wielkość męczenników takich jak św. Andrzej Bobola, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Maksymilian Maria Kolbe polega na tym, że pokazują nam, co w danej chwili jest ważne i za co warto życie oddać w śmierci męczeńskiej. I w tym znaczeniu są ponadczasowi – zaznaczył.
„Wierzymy gorąco, że ta modlitwa, zanoszona tu dzisiaj i w wielu miejscach naszej Ojczyzny, zanoszona codziennie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zostanie wysłuchana i Pan Bóg obdarzy świat, Europę, Polskę i przede wszystkim Ukrainę sprawiedliwym pokojem – takim, jaki się należy temu narodowi, który od dwóch lat cierpi, i to cierp bardzo” – zakończył kard. Nycz.
Następnie uczestnicy modlitwy nowennowej odmówili dziesiątą część różańca oraz przyzywali wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. – Wdzięczni za Twoją pomoc, prosimy, by nasza niepodległość znalazła mocny fundament w odrodzeniu duchowym; aby wzrastała nasza wspólnota, zdolna przezwyciężać podziały w dążeniu do wspólnego dobra – modlili się ojcowie jezuici oraz zgromadzeni w świątyni wierni. Odmówiono też „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi.
Pierwszego dnia modlitwę nowennową poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Drugiego dnia modlitwa była odmawiana w katedrze poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. We wtorek zaś modlitwę poprowadzi bp Wiesław Śmigiel w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Toruniu.
Nowenna zakończy się 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia. Więcej informacji na: nowenna2120.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.