Kard. O’Malley: dekada zaangażowania w ochronę najbardziej bezbronnych
29 października 2024 | 18:57 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kard. Sean Patrick O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich i emerytowany arcybiskup Bostonu, ocenia pracę Komisji w pierwszym opublikowanym raporcie rocznym i spogląda wstecz na dekadę intensywnej pracy. Komisja, która została założona dziesięć lat temu z zaledwie kilkoma wolontariuszami i niewielką grupą pracowników, w ciągu tych lat promowała „kulturę ochrony dzieci w Kościele” na całym świecie. Raport roczny jest ważnym krokiem w kierunku uczynienia tej pracy bardziej widoczną i „dania światu wglądu w wysiłki na rzecz ustanowienia programów ochrony nawet w najbardziej odległych częściach Kościoła”.
Ważne jest dotarcie do regionów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji
Kard. O’Malley podkreśla, że pragnienie papieża, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych regionów świata, służy w szczególności jako wskazówka. Komisja została niedawno podzielona na cztery grupy regionalne, aby lepiej zająć się konkretnymi wyzwaniami na poszczególnych kontynentach. „Jest duże zainteresowanie, zwłaszcza w krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Tam Kościół zaczyna podejmować wyzwanie reagowania na przestępstwa seksualne i cierpienia, jakie spowodowały one w wielu rodzinach i społecznościach” – mówi amerykański hierarcha. Regiony te szczególnie skorzystały ze wsparcia Komisji ze względu na ograniczone możliwości.
Ścisła współpraca z ofiarami
Kolejnym centralnym elementem pracy Komisji jest ścisła współpraca z ofiarami i osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Od początku zaangażowania Komisji kluczowe znaczenie miało udzielenie ofiarom głosu i zapewnienie, że zostaną wysłuchane. Według kard. O’Malleya raport roczny pokazuje również, jak ważne jest zdobycie zaufania ofiar i zaangażowanie ich we wszystkie etapy procesu leczenia.
„Mam nadzieję, że po opublikowaniu raportu ofiary zobaczą, że w najbardziej odległych częściach Kościoła katolickiego, w niektórych z najbiedniejszych i najsłabiej wyposażonych misji podjęte zostaną działania. Mają program ochrony i rozmawiają o tej kwestii” – wyjaśnia kardynał. Postęp ten powinien przynieść pocieszenie ofiarom i pokazać, że wysiłki Kościoła zaczynają być odczuwalne na całym świecie.
Kard. O’Malley zwraca również uwagę na wyzwania, które pozostają. Pomimo sukcesów Komisji, nadal istnieje wiele regionów, w których środki ochrony dzieci muszą być dalej rozszerzane i wzmacniane strukturalnie. Raport roczny pokazuje jednak rosnące uwrażliwienie na tych terenach, gdzie wcześniej poświęcano tej kwestii niewiele uwagi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.