Kard. Parolin: działania humanitarne drogą do pokoju na Ukrainie
29 kwietnia 2024 | 17:53 | mela | Rzym Ⓒ Ⓟ
– Działania humanitarne, w tym uwolnienie jeńców wojennym i deportowanych do Rosji dzieci są narzędziami wyznaczającymi drogę do negocjacji i zakończenia wojny na Ukrainie. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej mówi o tym w wywiadzie dla włoskiego dziennika Avvenire. Kard. Pietro Parolin podkreślił, że papież jest gotowy wykorzystać wszelkie narzędzia i przestrzenie, które są mu oferowane, by przywrócić pokój.
Watykański dyplomata zauważa, że zapowiedziany udział Franciszka w szczycie G7, który w dniach 13-15 czerwca odbędzie się we włoskiej Apulii, jest wyrazem troski o przyszłość podzielonego świata. – Ojciec Święty jest poważnie zaniepokojony sytuacją, w której żyjemy i nieustannie ponawia swoje apele, by szukać dróg, ścieżek i ścieżynek pokoju – powiedział kard. Parolin. Zauważył, że Franciszek jest gotowy wykorzystać wszelkie narzędzia i oferowane mu przestrzenie, aby „spróbować odbudować tkankę społeczności międzynarodowej, która została ostatnio rozdarta i niestety ma trudność z ponownym scaleniem”.
Watykański sekretarz stanu wyraził przekonanie, że papieski apel domagający się wymiany jeńców między Rosją i Ukrainą, który wybrzmiał w Wielkanoc „został usłyszany i podjęty”. – Nie mogę ujawnić szczegółów, ale przyjmujemy to za pozytywny znak, ponieważ wierzymy, że wszystkie wysiłki podjęte w ub. roku przez kard. Matteo Zuppiego podczas misji powierzonej mu przez papieża miały wielką wartość – powiedział hierarcha. Wyraził przekonanie, że właśnie skupienie się na aspektach humanitarnych – zarówno w odniesieniu do jeńców, jak i dzieci – może stworzyć warunki do negocjacji i w konsekwencji do zakończenia wojny. Pytany, czy misja włoskiego kardynała została już zakończona podkreślił, że jej zasadniczym celem było uruchomienie mechanizmu powrotu do domu ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji. – Misja kard. Zuppiego zasadniczo skupiła się na tym aspekcie, ale nie sądzę, by została zakończona i pozostaje otwarta na wszelkie zmiany, które mogą nastąpić – powiedział kard. Parolin.
Watykańskiego sekretarza stanu pytano także o działania podejmowane przez Stolicę Apostolską na Bliskim Wschodzie na rzecz przywrócenia pokoju w regionie. Kard. Parolin odparł, że prowadzona są one na różnych płaszczyznach, nie tylko dyplomatycznej. – Sytuacja jest niezwykle skomplikowana. Wydaje mi się jednak, że istnieją rozwiązania. Kiedy myślimy o formule dwóch państw, pojawia się konkretna propozycja, w kierunku której powinniśmy zmierzać. Być może pomogłoby to znaleźć ostateczne rozwiązanie – podkreślił watykański dyplomata dodając, że pierwszą rzeczą jest zakończenie działań wojennych i zapewnienie przynajmniej rozejmu. Wskazał, że Stolica Apostolska gotowa jest do mediacji wszędzie w sprawie pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.