Kard. Parolin: Jan Paweł I pokazuje, jak dążyć do pokoju
25 maja 2023 | 03:00 | Radio Watykańskie | Watykan Ⓒ Ⓟ
O aktualności nauczania Jana Pawła I na temat pokoju we współczesnych naznaczonych wojną czasach mówił kard. Pietro Parolin podczas prezentacji książki o Papieżu Lucianim. Choć jego pontyfikat trwał zaledwie 34 dni we Włoszech ukazała się właśnie analiza jego papieskiego nauczania: „Il magistero di Giovanni Paolo I. Uno studio storico e teologico attraverso le carte d’archivio”.
Świadectwem nauczania Jana Pawła I na temat pokoju było jego zaangażowanie na rzecz pojednania w Ziemi Świętej. To właśnie za jego krótkiego pontyfikatu miały miejsce słynne rokowania pokojowe w Camp David z udziałem prezydentów Stanów Zjednoczonych i Egiptu oraz premiera Izraela. Jan Paweł I zapewnił o swym poparciu dla tych negocjacji podczas audiencji ogólnej 20 września 1978 r. Utrzymywał też korespondencyjny kontakt z ówczesnym prezydentem USA Jimmym Carterem. Zabiegał o pokój całkowity, który nie pozostawiałby żadnych kwestii nierozwiązanych oraz sprawiedliwy, czyli zadowalający dla wszystkich stron konfliktu.
Jak podkreślił kard. Parolin, przykład Jana Pawła I wskazuje drogę również dzisiejszym dążeniom do pokoju.
„Spośród apeli, które wystosował pamiętamy przede wszystkim ten, który dotyczył pertraktacji między Izraelczykami i Palestyńczykami. Mogą mieć one zastosowanie również w dzisiejszym świecie. Nadal jest prawdą to, co Kościół zawsze nauczał, a co Jan Paweł I tak często powtarzał, że tylko na drodze dialogu można osiągnąć pokój, tam, gdzie bierze się pod uwagę różne wymogi i aspiracje. (…) Szczery dialog, jak mówił Jan Paweł I, ma prowadzić do pokoju sprawiedliwego, czyli takiego, który wszystkich zadowoli, oraz pokoju definitywnego, który rozwiązuje wszystkie problemy“ – stwierdził watykański sekretarz stanu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.