Kard. Parolin spotkał się z Cyrylem i Siergiejem Ławrowem
23 sierpnia 2017 | 11:08 | Moskwa / pb (KAI, Interfax, RV, Askanews, mid.ru) / bd Ⓒ Ⓟ
Rosyjski Kościół Prawosławny i Kościół katolicki podniosły swe relacje na nowy poziom – powiedział patriarcha Cyryl podczas spotkania z kard. Pietro Parolinem w Moskwie. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywa w Rosji z czterodniową wizytą.
„Zawieź moje pozdrowienia mojemu bratu patriarsze moskiewskiemu i Całej Rusi Cyrylowi” – te słowa papieża Franciszka przekazał kard. Parolin na początku spotkania ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. – Dziękuję – odpowiedział patriarcha po włosku.
Kard. Parolin przypomniał, że nie jest to ich pierwsze spotkanie, gdyż widzieli się już, choć krótko, w ub. r. w Hawanie. – Nie przypuszczałem, że znów się tak szybko zobaczymy – wyznał gość z Watykanu, dodając, że „tajemnicze są drogi Pana”.
– Zaczął się nowy etap w rozwoju naszych stosunków, pełen bardzo ważnych wydarzeń. Było to możliwe, ponieważ w Hawanie skoordynowaliśmy nasze stanowiska wobec bardzo ważnych problemów dnia dzisiejszego – stwierdził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, wspominając swe spotkanie z papieżem Franciszkiem w stolicy Kuby w ub.r.
Czytaj także: Jakie rezultaty po ubiegłorocznym spotkaniu Franciszka z Cyrylem?
Zdaniem patriarchy moskiewskiego i Całej Rusi wspólne stanowisko pozwala obu stronom przygotowywać odpowiednie plany i wypełniać je realną treścią. Za najbardziej znaczące wydarzenie („wyjątkowe w dziejach naszych Kościołów”) po spotkaniu w Hawanie uznał on pielgrzymkę relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Bari do Rosji.
Zgodził się z nim kard. Parolin, podkreślając, że spotkanie w stolicy Kuby nadało nowy impuls związkom między obu Kościołami. Ma on nadzieję, że jego wizyta w Rosji stanie się „maleńką cegiełką” w budowie nowych relacji.
Odniósł się także do „ekumenizmu świętości”. – Święci nas jednoczą, ponieważ są bliżej Boga, a więc są tymi, którzy pomagają nam przezwyciężać trudności w relacjach z przeszłości, spowodowane przez sytuacje minione, i iść wciąż coraz szybciej ku braterskiemu uściskowi i komunii eucharystycznej – mówił gość z Watykanu.
Podczas spotkania patriarchy z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej mowa była o „konflikcie na Ukrainie”. Zdaniem Cyryla Kościół może stać się ważnym czynnikiem w uregulowaniu sytuacji w tym kraju, jeśli będzie zajmował pozycję sprzyjającą pokojowi. Według niego, stanowisko Kościoła katolickiego jest w tej sprawie zbliżone. – Kościół nie może odgrywać innej roli oprócz budowania pokoju, kiedy ludzie znajdują się we wzajemnym konflikcie. Konflikty nie trwają wiecznie, kiedyś się kończą – wskazał zwierzchnik RKP.
Podczas spotkania mówiono także o sytuacji chrześcijan w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie. Cyryl wyraził opinię, że wymagają oni szerszego wsparcia światowej wspólnoty chrześcijańskiej i że wspólne ich wspieranie przez katolików i prawosławnych byłoby „bardzo istotnym czynnikiem jednoczącym” oba Kościoły.
Metropolita Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego zaprzeczył, jakoby podczas spotkania kard. Parolina z patriarchą omawiano możliwość kolejnego spotkania Cyryla z papieżem Franciszkiem. Dodał, że takie propozycje nie padły ani z jednej, ani z drugiej strony, i że na razie są do wypełnienia ważniejsze zadania, które zostały wyznaczone na spotkaniu w Hawanie.
Wcześniej kard. Pietro Parolin spotkał się z Siergiejem Ławrowem, rosyjskim ministrem spraw zagranicznych.
Szef rosyjskiej dyplomacji ujawnił, że pełne zaufania rozmowy dotyczyły dwustronnych relacji między Moskwą i Watykanem, a także „poważnych problemów” w różnych częściach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Ławrow przypomniał, że pierwsze kontakty obu stron sięgają XV w. Od końca XVIII w. papieskie misje dyplomatyczne do Rosji stały się regularne. A dokładnie 200 lat temu, w 1817 r. zostało otwarte pierwsze stałe przedstawicielstwo Rosji w Watykanie.
Minister zapowiedział, że w ramach współpracy kulturalnej, po wystawie ze zbiorów Muzeów Watykańskich w Rosji, w listopadzie 2018 r. zostanie zorganizowana w Watykanie ekspozycja „Duchowe dziedzictwo sztuki rosyjskiej: od ikony do awangardy”.
W czasie rozmowy z kard. Parolinem mówiono o działaniach Rosji w Syrii. – Doceniamy poparcie, jakie nasi koledzy z Watykanu dają procesowi [pokojowemu] z Astany i decyzjom, które nastąpiły po tym porozumieniu w sprawie utworzenia stref bezpieczeństwa. Wyjaśniliśmy jaki jest przewidywany rozwój procesu z Astany i jak przygotowujemy się do najbliższego cyklu negocjacji w Genewie w sprawie procesu pokojowego – podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.
Ujawnił, że obie strony zgodziły się co do konieczności wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich, zgodnie z decyzjami ONZ.
Nie zabrakło wymiany opinii nt. sytuacji na Ukrainie. – Podziękowaliśmy naszym kolegom z Watykanu za ich poparcie dla Porozumień Mińskich, mających na celu uregulowanie kryzysu ukraińskiego. Wsparcie to nie ogranicza się tylko do wymiaru moralnego. Ostatnio Watykan wysłał znaczącą pomoc humanitarną na Ukrainę, w tym do Doniecka i Ługańska. Mówiliśmy dziś również o konieczności przezwyciężenia kryzysu ukraińskiego, poszukiwaniu rozwiązań pozwalających w całości wypełnić Porozumienia Mińskie. Doceniamy stanowisko Watykanu w sprawie niedopuszczalności wykorzystywania czynnika religijnego, by odnieść korzyści polityczne – podkreślił Ławrow.
Odnośnie do sytuacji w Wenezueli minister przypomniał, że Rosja poparła inicjatywę Stolicy Apostolskiej mającą na celu pojednanie stron konfliktu. Wyraził przekonanie, że to „podejście pozostaje w pełni trafne obecnym kontekście”.
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że „jest wielu graczy, którzy mogą pomóc” w rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli. – Ale ważne jest zrozumienie tego, że wszystkie zagraniczne siły, które zachęcają opozycję do twardej konfrontacji z rządem, łącznie z użyciem siły, podkopują wysiłki tych, którzy są szczerze zainteresowani przywróceniem pokoju w Wenezueli – podkreślił rosyjski minister.
Sekretarz Stolicy Apostolskiej, odnosząc się na wspólnej z szefem rosyjskiej dyplomacji konferencji prasowej do konkretnych trudności, związanych z życiem Kościoła w Federacji Rosyjskiej, wskazał na konieczność zajęcia się na forum politycznym takimi sprawami, jak pozwolenia na pobyt związany z pracą dla nierosyjskich pracowników kościelnych i zwrot niektórych kościołów, które są konieczne dla opieki duszpasterskiej nad katolikami w tym kraju.
W czasie rozmów z ministrem Ławrowem szeroko omawiano sytuację międzynarodową. Kardynał wyraził życzenie poszukiwania sprawiedliwych i trwałych rozwiązań konfliktów, szczególnie na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. Stolica Apostolska, zaangażowana w pomoc humanitarną, za pośrednictwem sekretarza stanu apeluje o to, by przeważyło dobro wspólne, a zwłaszcza sprawiedliwość, praworządność, prawda faktów i brak manipulowania nimi, nienaruszalność [granic] i godne warunki życia ludności cywilnej.
Kard. Parolin wskazał, że choć Stolica Apostolska „nie zamierza i nie może utożsamiać się z żadnym stanowiskiem politycznym”, to „przypomina obowiązek rygorystycznego przestrzegania głównych zasad prawa międzynarodowego, którego poszanowanie jest nieodzowne zarówno dla ochrony porządku i pokoju na świecie, jak też dla przywrócenia zdrowej atmosfery wzajemnego szacunku w stosunkach międzynarodowych”.
Wśród zbieżności między Stolicą Apostolską i Federacją Rosyjską, choć z odmiennymi akcentami, sekretarz stanu wymienił poważne „zaniepokojenie sytuacją chrześcijan w niektórych krajach Bliskiego Wschodu i na kontynencie afrykańskim, jak również w innych regionach świata”. Stolica Apostolska chce, by „była zachowana wolność religijna w każdym państwie i w każdej sytuacji politycznej”.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, kard. Parolin podkreślił, że Rosja może pomóc przezwyciężyć trwający już od dłuższego czasu kryzys w Wenezueli ze względu na swą tradycję bliskich relacji z tym południowoamerykańskim krajem. – Rozumiem, że Moskwa może pomóc poprzez wspieranie rokowań, które są jedyną drogą, jaką Stolica Apostolska widzi jako wyjście z tej sytuacji, podejmując starania w tym kierunku u stron [konfliktu], a przede wszystkim u rządu, aby razem szukać wspólnej drogi – zaznaczył hierarcha.
W odniesieniu do stosunków katolicko-prawosławnych kardynał stwierdził, że ubiegłoroczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w Hawanie oraz pielgrzymka relikwii św Mikołaja do Rosji wyzwoliły pozytywną dynamikę wzajemnych relacji. Zadeklarował wolę „podążania dalej tą drogą i wykonywania kolejnych gestów, które mogą ją umocnić”.
– Nie rozmawialiśmy o wizycie papieża – ujawnił purpurat i powierzył przyszłość Duchowi Świętemu, który zasugeruje, jakie najlepsze kroki można by wykonać.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.