Kard. Parolin: Światowe Dni Młodzieży zmieniają życie, to nie fajerwerki
01 sierpnia 2023 | 12:27 | Vatican News | Watykan Ⓒ Ⓟ
Jak powiedział Ojciec Święty, Światowe Dni Młodzieży nie są „fajerwerkami”, to znaczy chwilami entuzjazmu. Muszą być zintegrowane ze zwykłą pracą duszpasterską z młodzieżą. Franciszek wyjeżdża do Portugalii ze świadomością, że te spotkania mają w sobie wielką siłę, wręcz siłę, by zmienić czyjeś życie – powiedział kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w rozmowie z odpowiedzialnym za Radio Watykańskie i Vatican News Massimiliano Menichetti.
To pierwsze Światowe Dni Młodzieży po pandemii Covid-19. Ojciec Święty spotka się, wysłucha i porozmawia z młodymi ludźmi przybyłymi z całego świata na to wielkie święto wiary. Papież będzie w stolicy Portugalii od 2 do 6 sierpnia, będzie to 42. podróż zagraniczna właśnie z powodu ŚDM. Watykański sekretarz stanu zachęca również wszystkich, którzy nie będą mogli fizycznie uczestniczyć w Dniach, aby „czuli się zaangażowani i w pełni protagonistami” i wyjaśnia, że pobyt w Fatimie jest chciany po to, aby być blisko chorych i cierpiących oraz by modlić się o pokój.
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreśla: „Papież modli się za wszystkich młodych ludzi, którzy już wyruszyli do Lizbony w tych dniach, w przekonaniu, w świadomości, że te spotkania, te zgromadzenia mają w sobie wielką siłę, nawet siłę, by zmienić czyjeś życie. On sam powiedział niedawno, że „w takich dniach bardzo się wzrasta!”. Tak więc Ojciec Święty przygotowuje się do kolejnych Światowych Dni Młodzieży z wielką nadzieją i zachęca młodych ludzi, aby mieli to samo nastawienie do wszystkich momentów, które będzie z nimi przeżywał” – powiedział kard. Parolin.
W nawiązaniu do tego, że Światowe Dni Młodzieży zrodziły się z inicjatywy św. Jana Pawła II kard. Parolin powiedział: „wybór Jana Pawła II był niewątpliwie wyborem proroczym, proroczą intuicją, która mówiła właśnie o tym, że Kościół chce towarzyszyć młodym ludziom, chce im towarzyszyć, aby głosić im Ewangelię, aby ułatwić im spotkanie z Chrystusem”.
Kard. Parolin podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży mają aspekt powszechnego braterstwa. Podkreśla fakt, że „młodzi ludzie, pochodzący z różnych krajów, a zatem z różnych kultur, języków, stylów życia różniących się od siebie, mogą się spotkać i wymienić się doświadczeniami, wymienić darami. Powinniśmy więc być wdzięczni, że to doświadczenie trwa już od 40 lat i że dziś ma wielką szansę wpłynąć na życie młodych ludzi” – stwierdza Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
Sekretarz Stanu zwraca uwagę na trzeci etap wizyty Portugalii, który będzie miał miejsce w Fatimie. „To ważna wizyta, podczas której Ojciec Święty spotka się z chorymi młodymi ludźmi i odmówi z nimi Różaniec Święty. Intensywny moment. Myślę, że papież chce powtórzyć przesłanie Matki Bożej skierowane do trojga pastuszków, kiedy objawiła się w odległym 1917 roku. Były to słowa pocieszenia, słowa nadziei w świecie ogarniętym wojną, niewiele różniące się od rzeczywistości, której doświadczamy dzisiaj. Matka Boża zaprosiła pastuszków, a za ich pośrednictwem ludzi, do modlitwy i odmawiania, w szczególności, Różańca Świętego, z wielką ufnością, aby uzyskać pokój na świecie” – mówi kard. Parolin.
„Chciałbym zakończyć stwierdzeniem, że, jak powiedział Ojciec Święty, Światowe Dni Młodzieży nie są „fajerwerkami”, to znaczy chwilami entuzjazmu, być może wielkiego entuzjazmu, które jednak pozostają zamknięte w sobie: to nie wystarczy, ale muszą być zintegrowane ze zwykłą pracą duszpasterską z młodzieżą. Dlatego przed każdym ŚDM musi być praca duszpasterska diecezji i parafii, które są wezwane do przygotowania światowych spotkań, a następnie musi być kontynuacja. Wierzę, że w tym czasie wszyscy młodzi ludzie, nawet ci, którzy nie mogą być fizycznie obecni w Lizbonie, powinni czuć się zaangażowani i w pełni protagonistami” – podsumowuje kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.