Kard. Ratzinger o stanie liturgii
07 kwietnia 2002 | 17:36 | im //ad Ⓒ Ⓟ
Rozważania nad współczesnym stanem liturgii a także nad potrzebą jej odbudowy zawarł w nowej książce kard. Joseph Ratzinger. Jej polskie wydanie promowano na Targach Wydawców Katolickich.
Książkę zatytułowaną „Duch liturgii” prezentował jej polski wydawca – Klub Książki Katolickiej razem z kwartalnikiem „Christianitas”.
W publikacji kard. Ratzinger zauważa, że *zmiany* dokonywane w kształcie liturgii *niekoniecznie oznaczają rozwój* – wiele z nich wprowadza chaos. Autor nawołuje do powrotu do początków, do pierwotnego kształtu liturgii. Porównuje ją do cennego fresku, który przez wieki pokryły kolejne warstwy tynku. Jego zdaniem, należy teraz odsłonić ukryty fresk, by ukazać jego prawdziwe piękno. Jednocześnie kard. Ratzinger podkreśla, że należy szanować dawne zwyczaje, których Kościół katolicki dopracował się w ciągu swojej historii. W tym kontekście kard. Ratzinger przeciwstawia się poglądowi, jakoby w kształcie liturgii należało wrócić do źródłowego tekstu Pisma Świętego i oczyścić liturgię z wszystkiego, czego nie można znaleźć w Ewangeliach. Zdaniem kard. Ratzingera, Kościołowi oprócz słów Biblii potrzebna jest żywa tradycja codziennych praktyk.
Autor „Ducha liturgii” uważa, że zbyt często *wolność utożsamia się z dowolnością*. Podkreśla, że prawdziwa wolność zawsze jest związana z prawdą. Jego zdaniem, sprawując liturgię nie można silić się na oryginalność. Ważna jest odpowiednia muzyka, gesty i słowa – potrzebne są formy, które nie mogą ulegać modyfikacjom. Autor uważa, że nawet inkulturacja, o której mówi się wiele w związku z misyjnych charakterem chrześcijaństwa, nie może oznaczać zmiany liturgii, a jedynie szacunek dla kulturowego dorobku danego narodu.
Kard. Joseph Ratzinger, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów katolickich, od 1981 roku pełni urząd prefekta Rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary, powołanej do czuwania nad integralnością doktryny katolickiej. W swej twórczości od lat daje dowody szczególnego umiłowania tradycji liturgicznej Kościoła i przestrzega przed jej naruszaniem. Jego najnowsza książka została przyjęta w świecie jako szkic projektu odbudowy liturgii katolickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.