Kard. Ravasi: trzeba inkulturować Ewangelię w zsekularyzowanym społeczeństwie
31 października 2021 | 15:23 | Beata Zajączkowska/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Celem Papieskiej Rady ds. Kultury jest wnoszenie przesłania ewangelicznego w kulturę oraz promocja Ewangelii w społeczeństwie naszych czasów, także w tym coraz mocniej zsekularyzowanym. Tak o misji kierowanej przez siebie dykasterii, która wkrótce skończy 40 lat, mówi kard. Gianfranco Ravasi.
Wskazuje on na wyjątkowość Papieskiej Rady ds. Kultury, którą nazywa dykasterią-mostem między dwoma brzegami chrześcijaństwa i laickości, gdzie kultura rozumiana jest jako droga łącząca oba te brzegi, a także dziedziniec spotkania. „Chcemy by głos chrześcijaństwa i Kościoła obecny był w kulturze, ale także tego, by wielowarstwowa różnorodność współczesności dotarła do serca Kościoła” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi.
„Papieska Rada ds. Kultury powstała w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II i jest owocem Soboru Watykańskiego II. W ciągu kolejnych lat w jej ramach powstały aż trzy fundacje: ds. dóbr kulturalnych, nauki i wiary oraz dziedziniec pogan, a także konsulty: ds. kobiet, młodzieży i nauki. Gwiazdą polarną, która wyznacza kierunek prac naszej dykasterii jest słowo «kultura», które nie obejmuje tylko arystokracji myśli, czyli nauki, sztuki, filozofii i teologii, ale dotyczy także naszej egzystencji. Mówi się np. o kulturze industrialnej czy kulturze rolniczej. Dotyczy tego, co każdy człowiek tworzy dzięki swej inteligencji i kreatywności stąd też nasze zaangażowanie jest tak bardzo zróżnicowane, że przypomina wielką deltę wypływającą z rzeki kultury. Składa się na nią zainteresowanie nauką, genetyką, sztuczną inteligencją, sztuką współczesną, sportem, czy kulturą cyfrową“ – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Ravasi.
Dzięki Papieskiej Radzie ds. Kultury od lat Stolica Apostolska jest obecna m.in. na biennale w Wenecji czy światowej wystawie Expo, gdzie watykański pawilon zawsze cieszy się ogromną popularnością. W tym roku w Dubaju łączy on elementy sztuki, nauki i wiary pod hasłem międzyludzkiego braterstwa oraz dialogu między kulturami i religiami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.