Kard. Ryś: małżeństwo i rodzina najpiękniejszym obrazem Boga
10 marca 2024 | 11:43 | Antoni Zalewski | Łódź Ⓒ Ⓟ
W archidiecezji łódzkiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej, na którą licznie przybyły małżeństwa, rodziny i ruchy małżeńsko-rodzinne, przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.
W homilii metropolita łódzki podkreślił, że małżeństwo i rodzina jest najpiękniejszym obrazem Boga. – Ja nie potrafię pokazać Boga tak jak wy, którzy jesteście tu dzisiaj zgromadzeni jako mężowie i żony, jako małżeństwa, jako rodziny. Nikt z nas, którzy jesteśmy tu wokół ołtarza, nie potrafimy tego tak zrobić. Bo małżeństwo rodzi się ze wzajemnego oddania się dwóch osób. Mężczyzna oddaje się kobiecie zawsze, bez ograniczeń, cały. I kobieta oddaje się mężczyźnie na zawsze, bez ograniczeń, cała. Małżeństwo to jest pełnia oddania osoby – tłumaczył metropolita łódzki.
W kolejnej części rozważań łódzki duchowny wskazał, że Edam i Ewa byli wezwani do odwzorowania tej miłości, która jest w Bogu i podobnie czyniło to małżeństwo Ulmów. – To chyba dzisiaj nie jest jakiś powszechny model. Dzisiaj bardzo łatwo ludzie powiedzą: „jak takich wyborów dokonujesz, to ci się życie kończy, to już musisz sobie wszystkiego odmówić, to już z życia nic nie będzie. Jak patrzymy na Ulmów, to widać, jak spełnia się to powiedzenie, z tak zwanej modlitwy franciszkańskiej, „dając, otrzymujemy”. Im więcej dajesz, im bardziej jesteś hojny, tym więcej otrzymujesz. To jest małżeństwo, które żyło absolutną pełnią życia! – powiedział.
Monika Białkowska przed wyborami w KEP: nie potrzebujemy już zapewnień, chcemy konkretnych działań
Przypominając pokrótce charakter życia rodziny, kard. Ryś podkreślił zarówno ich prostotę życia codziennego, jak i ambicję Józefa oraz wykształcenie i poświęcenie Wiktorii. W ostatniej części metropolita łódzki wskazał na wymiar miłości, który wypełniał się poza rodziną. Zwrócił też uwagę na potrójnie zaznaczony fragment Przypowieści o miłosiernym Samarytaninie w Biblii Ulmów. – Powinność w miłości, która nie redukuje się do relacji wzajemnej – kocham tego, kto mnie kocha, kto mi daje; słucham tego, kto mnie słucha. „Albowiem jeślibyście miłowali tych tylko, którzy was miłują, jakąż byście mieli zapłatę za to…” Dawanie siebie. Miłość, która rozlewa się poza twoją rodzinę, poza krąg przyjaciół. Otwarli dom dla ośmiorga Żydów, w czasie kiedy trwała zagłada, kiedy likwidowano rodzinę po rodzinie i osobę po osobie, gościli ich przez dwa lata – przypomniał kard. Ryś, podkreślając niezwykłość odkrycia w sobie powinności rodzącej się z Jezusa. – Przyszliście patrzeć na nich? Jeśli wezmę i podkreślę w Nowym Testamencie ten dziesiąty rozdział Łukasza (Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie), do czego to mnie może poprowadzić? Do jakiego życia, które ostatecznie jest dawaniem siebie w poczuciu, że wtedy zyskuję – zakończył metropolita łódzki.
Po Eucharystii rodziny poprowadziły modlitwy za wstawiennictwem bł. Rodziny Ulmów.
Peregrynacja relikwii bł. Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci została zaproponowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Inicjatywę tę zatwierdzili biskupi podczas 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Wydarzenie zostało zainaugurowane 24 września 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Relikwie będą peregrynować po polskich diecezjach do 21 września br. Informacje o Błogosławionej Rodzinie z Markowej znajduje się na stronie ulmowie.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.