Kard. Ryś: jako księża powinniśmy być tam, gdzie są ludzie, a nie narzekać, że ludzi nie ma
24 sierpnia 2023 | 00:30 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Pielgrzymka to sposób bycia z ludźmi. Dla biskupa pielgrzymka to świetne miejsce, bo mogę cały dzień słuchać, wcale nie gadać! Od lat chodzę z tyłu grupy, z którą idę – spowiadam, rozmawiam i słucham. Dla biskupa, dla każdego pasterza, bezcennym jest słuchać ludzi, czym żyją, jakie mają problemy – mówi kardynał nominat Grzegorz Ryś, który uczestniczy w pielgrzymce na Jasną Górę.
Metropolita łódzki zapytany, która to pielgrzymka z uśmiechem odpowiada: – To jest w moim życiu chyba 32 piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Dla mnie pielgrzymka jest byciem tam, gdzie są ludzie. To jest jakiś niesłychany ewenement na miarę Kościoła powszechnego, że mamy setki, nawet tysiące ludzi, którzy każdego roku w wakacje poświęcając swój urlop, wybierają się na pielgrzymkę. Wybierają taki czas, który od strony zewnętrznej nie jest łatwy, bo nie ma żadnych wygód. Warunki do spania raczej biedne, warunki do odbycia toalety wieczornej są trudne. To nie jest wcale oczywisty wybór. Ludzie dzisiaj idą, bo chcą przeżyć coś niesamowitego w wierze, chcą poświęcić ten czas na modlitwę, na rozmowę z Bogiem, na spowiedź – tłumaczy metropolita łódzki.
Odnosząc się do duchownych, którzy nie pielgrzymują, ponieważ nie czują klimatu pielgrzymki, powiedział między innymi – Wcale nie musi być tak, że moim ulubionym sposobem przeżywania wiary jest pielgrzymowania zwłaszcza w ogromnej grupie, ale to pielgrzymowanie jest wpisane w nasze kapłaństwo. Powinniśmy być tam, gdzie są ludzie, a nie narzekać, że ludzi nie ma. To jakieś nieporozumienie ze strony księdza – uważa abp Ryś.
Kardynał nominat Grzegorz Ryś pielgrzymował i pielgrzymuje na Jasną Górę z grupami z Łodzi, Bełchatowa, Aleksandrowa oraz z pielgrzymką z Ziemi Łaskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.