Kard. Ryś w VIII Światowy Dzień Ubogich: Bóg jest bogaty w miłosierdzie i ubóstwo
17 listopada 2024 | 20:42 | Ks. Paweł Kłys | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo. Nie w pieniądze, nie w majątek. Bóg jest odwiecznie ubogi, bo cały jest dawaniem – tłumaczył kard. Grzegorz Ryś. Już po raz ósmy Archidiecezja Łódzka wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Ubogich, ustanowionego w 2017 roku z inicjatywy papieża Franciszka. Centralne uroczystości miały miejsce w niedzielę, 17 listopada, a towarzyszyły im liczne działania skierowane do najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.
Mszy świętej celebrowanej w łódzkiej katedrze o godz. 12:30 przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, oraz bp Zbigniew Wołkowicz. Uczestniczyli w niej podopieczni różnych instytucji charytatywnych archidiecezji oraz ci, którzy z potrzeby serca przybyli do świątyni, aby modlić się za potrzebujących i ubogich miasta Łodzi oraz tych, którzy im posługują.
W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że Bóg, który jest niezmienny, jest bogaty zarówno w ubóstwo jak i w miłosierdzie. – Jezus Chrystus się nie zmienia. Tak jak się nam objawił sługą we Wcieleniu – w pierwszym przyjściu, tak jest sługą przez całe wieki. Jako sługa w niebie, w niebie, w którym człowiek siedzi za stołem, a Bóg mu usługuje. To nie jest tylko tak, że Jezus Chrystus we Wcieleniu, w swoim pierwszym przyjściu, ukazał się ubogim. Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo. Nie w pieniądze, nie w majątek. Bóg jest odwiecznie ubogi, bo cały jest dawaniem. Wszystko daje, niczego nie zachowuje dla siebie. Bóg jest ubogi we Wcieleniu, ale Bóg jest ubogi w wieczności. Jest jeden i ten sam. Jezus nie wyrzeka się swoich ran, zachował je na sobie. On się nie zmienia – zaznaczył hierarcha.
Duchowny podkreślił, że miłosierdzie ma moc działania, a nie opiera się na przemocy czy sile. – To, co dzisiaj wydaje się potężne i decydujące w świecie, ostatecznie okaże się bezsilne. Natomiast to, co teraz wygląda na małe, nieznaczące czy przegrane, przyniesie owoce na długie wieki. Przykładem jest „Zupa na Pietrynie”, która ma większe znaczenie niż wszystkie siły zbrojne, czy to rosyjskie, ukraińskie, amerykańskie, czy polskie. Nie oczekujmy Chrystusa, który olśni świat swoją wielkością, ale tego, który w swoim pierwszym przyjściu objawił prawdziwą wielkość człowieka – tłumaczył kardynał.
Przed błogosławieństwem metropolita łódzki podziękował duchownym diecezjalnym i zakonnym, którzy uczestnicząc w swoich dorocznych rekolekcjach w katedrze, podczas kolekty zebrali 31 tys. złotych, które zostały przekazane na utrzymanie łódzkiego Domu Siedmiu Diakonów, który jest prowadzony z myślą o mężczyznach wychodzących z kryzysu bezdomności. Hierarcha zaapelował również o wsparcie dla inicjatyw Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która już od wielu lat pomaga w Syrii i Aleppo.
Obok katedry znajdowały się stoiska przygotowane przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, oraz „Zupy na Pietrynie”. Każdy mógł tam otrzymać posiłek, gorąca herbatę i ciasto oraz ciepłą odzież.
Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele Powszechnym w 2017 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.