Kard. Ryś zaprasza na obchody 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto
17 sierpnia 2024 | 13:03 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Każdego roku pod koniec sierpnia mieszkańcy Łodzi upamiętniają dzień, kiedy miała miejsce likwidacja Litzmannstadt Getto. W tym roku te uroczystości będą miały szczególny wydźwięk, gdyż 29 sierpnia br. minie dokładnie 80. rocznica likwidacji ostatniego w Europie getta, przez które – według szacunku historyków – przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. – Możemy być w tym dniu razem, by zadeklarować swoją odpowiedzialność za pokój i wspólnotę! – mówi metropolita łódzki.
Z tej okazji metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś zwrócił się do wiernych Archidiecezji w krótkim słowie, w którym nie tylko wyjaśnia znaczenie tego wydarzenia dla Łodzi i Kościoła, ale również zaprasza na uroczyste obchody tej rocznicy.
– 29 sierpnia to data ważna dla naszego Miasta i ważna również dla naszego Kościoła. Dla Miasta, które mówi z dumą o sobie, że jest miastem czterech kultur. Dla Kościoła, który w swoje DNA od chwili powstania przed ponad 100 laty ma wpisane: dialog i ekumenizm. Ta data: 29 sierpnia, woła o pamięć. I to szczególną! Łódzkie getto pod wieloma względami było bowiem wyjątkowe: drugie co do wielkości na ziemiach polskich, ale najbardziej izolowane, przekształcone w wielki obóz pracy i dlatego najdłużej funkcjonujące – zauważa metropolita łódzki.
80. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto będzie obfitować w różnego rodzaju wydarzenia i uroczystości. – Możemy być w tym dniu razem: na modlitwie i na refleksji, również po to, by zadeklarować swoją odpowiedzialność za pokój i wspólnotę. (…) Wszystkich zapraszam do udziału w nich, a szczególnie w Marszu pamięci, który wyruszy ze Stacji Radegast 29 sierpnia o godz. 12.30, i przejdzie przez najważniejsze miejsca Litzmannstadt Ghetto aż do Pomnika Dekalogu przy ul. Wolborskiej – zaprasza kard. Ryś.
Przez 5 lat okupacji przez łódzkie Getto przeszło 200 tys. Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. Cierpiących głód mieszkańców zmuszono do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych Getto zlikwidowano jako ostatnie w Europie. Wojny przeżyła tylko garstka mieszkańców Getta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.