Kard. Sandri w Gruzji i Armenii
19 lipca 2012 | 12:20 | st (KAI/RV) / br Ⓒ Ⓟ
20. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Gruzją oraz szczególne więzy z narodem i Kościołem ormiańskim to główne motywy wizyty prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandriego w Gruzji i Armenii.
Odbyła się ona w dniach od 12-17 lipca br.
12 lipca w Tbilisi uczczono dwudziestolecie relacji watykańsko-gruzińskich, natomiast następnego dnia kard. Sandri, któremu towarzyszył nuncjusz apostolski w obydwu krajach, abp Marek Solczyński spotkał się z młodzieżą. W sobotę, 14 lipca prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przybył do pobliskiej Armenii. W niedzielę 15 lipca w Dashir w nowo odbudowanym kościele pod wezwaniem Matki Bożej przewodniczył Mszy św. w języku ormiańskim. Po południu spotkał się tam z młodzieżą oraz odwiedził ośrodek Caritas. Podczas swego pobytu w Armenii purpurat był także w ośrodkach prowadzonych przez siostry Misjonarki Miłości bł. Matki Teresy z Kalkuty.
W poniedziałek 16 lipca prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przybył do siedziby zwierzchnika Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolikosa Karekina II w Eczmiadzynie. Podczas przyjęcia wydanego na cześć watykańskiego gościa Karekin II podkreślił serdeczne relacje Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego z Rzymem, przypominając nawiązaną w minionych latach konstruktywną współpracę w dziedzinie pracy społecznej i edukacyjnej. Karekin II przypomniał także wizytę Jana Pawła II w Armenii we wrześniu 2001 r. oraz swoje spotkania z Benedyktem XVI. Podziękował kard. Sandriemu za szczególną uwagę, jaką Stolica Apostolska przywiązuje do relacji z narodem ormiańskim. Watykański purpurat spotkał się także z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.
17 lipca prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich oddał hołd ofiarom ludobójstwa Ormian w 1915 roku i złożył wieniec przy pomniku w Erywaniu. Odwiedził muzeum i bibliotekę manuskryptów starożytnych oraz został przyjęty przez prezydenta kraju, Serża Sarkisjana. W Aszotsku sprawował Mszę św. z okazji 20-lecia utworzenia szpitala „Redemptoris Mater” – daru bł. Jana Pawła II dla narodu ormiańskiego po trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj w 1988 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.