Kard. Schönborn: Droga Neokatechumenalna od 50 lat w Austrii – „błogosławieństwo i odnowa”
14 grudnia 2024 | 19:00 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Kard. Christoph Schönborn uczcił 50. rocznicę Drogi Neokatechumenalnej w Austrii jako “drogę łaski i odnowy”. W kazaniu w katedrze św. Szczepana w Wiedniu podkreślił znaczenie Drogi dla pogłębiania wiary i ewangelizacji. Koncelebransami dziękczynnej liturgii byli biskupi: Klaus Küng i Franz Scharl oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu ks. Peter Schipka.
Droga Neokatechumenalna założona w Hiszpanii w 1964 roku, jest obecna w ponad 135 krajach. W Austrii pierwsza wspólnota neokatechumenalna powstała w 1974 roku w Wiedniu, obecnie wspólnoty istnieją też w St. Pölten, Linzu, Salzburgu, Grazu, Klagenfurcie i Innsbrucku.
Znana również jako „Il Camino” Droga Neokatechumenalna jest jedną z wielu dróg, „które Bóg dał Kościołowi” – wyjaśnił kard. Schönborn, który w 1995 roku założył wspierane przez Drogę Neokatechumenalną seminarium Redemptoris Mater. Arcybiskup Wiednia przypomniał początki Drogi Neokatechumenalnej w 1974 r., kiedy Stefano Gennarini założył pierwsze wspólnoty w Wiedniu. Wskazał na liczne odnowy w Kościele w tym czasie, w tym na odnowę charyzmatyczną i nowe wspólnoty, które „dużo dały Kościołowi”.
Nawiązując do trzech założycieli Camino: Kiko Argüello, Carmen Hernandez i Mario Pezziego, kard. Schönborn podziękował wspólnocie za „dar, który Bóg dał Kiko i Carmen oraz o. Mario dla Kościoła” oraz za „konkretne osoby ze wspólnot”, które wywarły na nim trwałe wrażenie.
Jednocześnie arcybiskup Wiednia wezwał do trzeźwego spojrzenia na wyzwania i napięcia, jakie istniały na tej drodze wówczas, a w niektórych przypadkach nawet dzisiaj. Powinniśmy dziękować za dobro „i prosić, aby także rany się zagoiły”. Nawrócenie należy wreszcie do podstawowych doświadczeń Camino, „że jesteśmy grzesznikami, ale otrzymujemy przebaczenie”.
Jako „serce życia neokatechumenalnego i każdego życia chrześcijańskiego” kard. Schönborn opisał odnalezienie Jezusa i bycie przez Niego odnalezionym. Podkreślił przy tym wagę misji i siłę, jaką wierzący czerpią ze swojej wiary i wspólnoty: „Skąd mają siłę, żeby porzucić wszystko, wyjechać do obcego kraju i rozpocząć nowe życie? To Pan daje tę siłę” – powiedział arcybiskup Wiednia, wskazując na silną działalność misyjną „Camino”. „Biegają i nie męczą się, chodzą i nie nudzą się. Takie mam doświadczenie ze wspólnotami, z misją, z rodzinami na misji” – wyznał.
Droga Neokatechumenalna
Wspólnota Neokatechumenatu powstała w Madrycie w 1964 roku z duchowego nauczania Hiszpana Francisco „Kiko” Argüello w slumsach Palomeras Altas w stolicy Hiszpanii. Neokatechumenat pragnie długoterminowo towarzyszyć ochrzczonym chrześcijanom w ich drodze wiary i intensyfikować ich życie religijne.
Według własnych informacji na całym świecie istnieje obecnie ponad 20 000 wspólnot, w których żyje około 1700 rodzin misyjnych („rodzin na misjach”), z czego 216 ewangelizuje jako „Missio ad gentes” w tak zwanych „miastach zdechrystianizowanych” na całym świecie. Ponadto Droga Neokatechumenalna utrzymuje na całym świecie około 120 seminariów diecezjalnych, które podlegają odpowiedniemu lokalnemu biskupowi i są nastawione na misje. Seminaria te kształcą księży, którzy mogą pracować zarówno w swoich diecezjach, jak i na misjach.
W Austrii historia Drogi Neokatechumenalnej rozpoczęła się w 1974 roku w wiedeńskiej parafii Döbling-St. Paul, gdzie powstała pierwsza wspólnota. Od tego czasu Droga zadomowiła się w kilku diecezjach, m.in. w Wiedniu, St. Pölten, Linzu, Salzburgu, Grazu, Klagenfurcie i Innsbrucku. Obecnie w Austrii istnieje łącznie 56 wspólnot, które prowadzą działalność w języku niemieckim, polskim, hiszpańskim i chorwackim.
W 1995 roku zostało założone seminarium Redemptoris Mater w Wiedniu-Ober St. Veit. Do chwili obecnej święcenia kapłańskie przyjęło tam 42 seminarzystów. Według archidiecezji wiedeńskiej obecnie kształci się w nim 17 kandydatów do kapłaństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.