Kard. Schönborn: kiedy język ulega brutalizacji, bardzo szybko brutalizacji ulegają również czyny
30 stycznia 2024 | 18:50 | tom | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Kardynał Christoph Schönborn ostrzegł przed antydemokratycznymi zmianami w społeczeństwie. „Kiedy język ulega brutalizacji, bardzo szybko brutalizacji ulegają również czyny”, powiedział kardynał w poniedziałek podczas 2. Sympozjum Rudolfa Gelbarda w wiedeńskim Domu Kardynała Königa. Kardynał określił „przyzwoitość i edukację” jako dwa fundamenty demokratycznego społeczeństwa. Zacytował austriackiego poetę Andre Hellera, który mówi o „światowym języku ojczystym współczucia”. Jego zdaniem jeśli nie ma już tego współczucia, jeśli nie ma już elementarnego szacunku dla innych, to grozi nam wielkie niebezpieczeństwo.
Kard. Schönborn odniósł się do przełomowego dokumentu z Abu Zabi w sprawie powszechnego braterstwa, podpisanego przez papieża Franciszka i sunnickiego Wielkiego Imama Al-Azhar Ahmada Al-Tayyeba w dniu 4 lutego 2019 roku. Wyraził wielkie zaniepokojenie globalnymi tendencjami do nadużywania religii do celów nacjonalistycznych. Wskazał na „rakotwórcze zło religii nadużywanych do celów politycznych lub nacjonalistycznych”. „Religie muszą się temu wspólnie przeciwstawić” – podkreślił.
Sympozjum Rudolfa Gelbarda zatytułowane było „Dialog religii”. Do kardynała Schönborna na podium dołączyli naczelny rabin Gminy Żydowskiej w Wiedniu Jaron Engelmayer i przewodniczący Islamskiej Wspólnoty Religijnej Ümit Vural. Vural, Engelmayer i Schönborn jednogłośnie wskazali na dobry klimat międzyreligijny w Austrii, a także dobre stosunki między państwem a religiami.
„Jednym z wymiarów wspólnych dla wszystkich trzech religii jest odpowiedzialność przed wiecznością”, powiedział kard. Schönborn. Jest to przekonanie, „że istnieje coś takiego jak uniwersalny sąd, na którym musimy zdać sprawę nie tylko z własnego życia, ale także z życia naszych społeczności”. „A jeśli chodzi o ostateczną odpowiedzialność przed Wiecznym, najważniejsze pytanie brzmi: `Co zrobiłeś, aby urzeczywistnić więcej sprawiedliwości na ziemi?`”, powiedział arcybiskup Wiednia.
Z kolei rabin Engelmayer zaapelował: „Religie nie mogą pozwolić się podzielić”. Jego zdaniem atak terrorystyczny Hamasu na Izrael 7 października był „atakiem na wolny świat”, Podkreślił, że współczuje wszystkim ofiarom wojny. Zaznaczył, że Hamas jest oczywiście odpowiedzialny za ofiary cywilne w Strefie Gazy.
Vural ostrzegł przed importowaniem konfliktu na Bliskim Wschodzie do Austrii. Religie ponoszą wielką odpowiedzialność, aby temu zapobiec. Vural po raz kolejny potępił terror Hamasu. Przestrzegł, że jeśli inicjatywy Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) dla Gazy zostaną teraz anulowane z powodu zaangażowania zwolenników Hamasu, to z kolei wpłynie to na cierpiącą ludność cywilną Gazy.
W odniesieniu do Austrii rabin Engelmayer podkreślił, że demokracja nie jest czymś oczywistym. Zachowanie jej i przeciwstawienie się antydemokratycznym i prawicowym siłom ekstremistycznym jest ciągłym wyzwaniem. Vural również wskazał na potrzebę wzajemnego szacunku i poszanowania ludzkiej godności.
Sympozjum odbyło się ku pamięci ocalałego z Holokaustu, dziennikarza i wielokrotnego działacza na rzecz demokracji i praw człowieka Rudolfa Gelbarda (1930-2018), który dorastał w Wiedniu-Leopoldstadt. W październiku 1942 r. naziści deportowali go i jego rodziców do obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Został wyzwolony wraz z nimi 8 maja 1945 r. i od tego czasu niestrudzenie działał na rzecz demokracji i wolności oraz przeciwko antysemityzmowi i faszyzmowi. Był ważnym współczesnym świadkiem dla młodych ludzi w szkołach i nieustraszonym działaczem przeciwko wszelkim formom nietolerancji.
Pod koniec lat 40. Gelbard ukończył Akademię Austriackiej Młodzieży Socjalistycznej, a w latach 50. wiedeńską szkołę partyjną SPÖ. Pracował dla gazety „Kurier”. W dniu 7 grudnia 1996 r. został wybrany do Federalnego Komitetu Wykonawczego Bojowników o Wolność i pozostał jego członkiem aż do śmierci. Za swoje zaangażowanie otrzymał liczne odznaczenia. Był także członkiem rady doradczej Chrześcijańsko-Żydowskiego Komitetu Koordynacyjnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.