Kard. Schönborn: na wielką zmianę składa się wiele drobnych
25 grudnia 2022 | 20:00 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
O konkretną i żywą miłość bliźniego zaapelował w Wigilię Bożego Narodzenia kardynał Christoph Schönborn. „Zwracanie uwagi na sąsiadów i pomoc ludziom w potrzebie – to przecież może zrobić każdy z nas!” – powiedział metropolita Wiednia w ramach tradycyjnej audycji telewizji ORF „Światło w ciemności” w Wigilię Bożego Narodzenia.
Przekonywał, że nie można wymawiać się tym, że w obliczu wielu problemów niewiele można zdziałać jako jednostka. „Można to jednak zmienić, gdyż na jedną wielką zmianę składa się wiele drobnych zmian” – tłumaczył hierarcha.
Kardynał Schönborn przypomniał, że cieniem na czas obecnych Świąt kładzie się wojna w Ukrainie, dramaty przeżywane przez mieszkańców Syrii oraz innych części świata, a także nasze codzienne troski o drożyznę i przyszłość. Ale Boże Narodzenie jest mimo wszystko czasem świątecznym, gdyż przesłaniem, jakie z sobą niesie, jest Boża obietnica, że mimo wszelkich trudności „nie jesteście sami”. I „to przesłanie trwa”, przekonywał metropolita Wiednia.
Obok kard. Schönborna gośćmi audycji „Światło w ciemności” byli również przedstawiciele innych Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Przy tej okazji przewodniczący religijnej wspólnoty buddyjskiej Gerhard Weissgrab, podkreślił „wzorcowe” współistnienie przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych w Austrii. Jego zdaniem, „to bycie razem przy zachowaniu istniejących różnic może być przykładem także dla społeczeństwa. Pozdrowienia i wyrazy uznania dla akcji przekazał na wideo naczelny rabin Jaron Engelmayer.
Zorganizowana przed 50 laty akcja „Światła w ciemności” wspiera rocznie około 400 programów socjalnych dla ludzi niepełnosprawnych, głównie niewidomych, w Austrii. Dyrektor Caritas, ks. Michael Landau, podziękował ofiarodawcom, że w ciągu tych lat można było udzielić konkretnej pomocy wielu rodzinom i osobom indywidualnym. „Była to ważna pomoc dla każdej osoby niepełnosprawnej i wykluczonej. Wspólnie musimy starać się stworzyć warunki, aby możliwie każdy z nich miał szanse się zrealizować oraz by prawo do włączenia w normalne życie nie pozostawało tylko na papierze, lecz rzeczywiście włączało w życie naszego społeczeństwa”, powiedział dyrektor Caritas.
„Światło w ciemności”, zainicjowana przez radio i telewizję ORF akcja pomocy niewidomym, jest bardzo znana w całej Austrii. Z niej narodził się w 1984 roku nowy pomysł – Betlejemskiego Światła Pokoju, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, w tym również w Polsce. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w akcji „Światło w ciemności”. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji należą już do stałych elementów czasu Adwentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.