Kard. Schönborn: Nie będzie już więcej tuszowania
29 stycznia 2022 | 04:40 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
Nie będzie już więcej tuszowania – tymi słowami kardynał Christoph Schönborn odniósł się 27 stycznia do ogłoszonego kilka dni temu w Monachium raportu w sprawie przestępstw seksualnych w niemieckiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi. Teraz trzeba dokument ten zastosować w praktyce, gdyż „jest to opinia prawna, a nie instrukcja do działania” – stwierdził arcybiskup Wiednia w rozmowie z austriacką telewizją ORF. Podkreślił przy tym, że oprócz konkretnych działań związanych z wyjaśnianiem przypadków z przeszłości konieczna jest prewencja.
Z kolei 28 bm. w wiadomościach porannych stacja przytoczyła krótki komentarz kardynała do oskarżeń wobec papieża-seniora Benedykta XVI. Zdaniem purpurata jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger był bardzo zaangażowany w wyjaśnienie sprawy przestępstw seksualnych. Jako przykład Schönborn podał głośny przed laty przypadek swego poprzednika w Wiedniu kard. Hansa Hermanna Groëra (1919-2003), oskarżonego o molestowanie kleryka. „W tym przypadku kardynał Ratzinger był naszym wsparciem w Rzymie. Zażądał, aby podjąć działania” – stwierdził z przekonaniem obecny arcybiskup stolicy Austrii.
W marcu 1995 austriacką opinię publiczną zelektryzował ogłoszony na łamach stołecznego tygodnika „Profil” wywiad z człowiekiem, który 20 lat wcześniej, jako kleryk, był wykorzystywany seksualnie przez jednego z wychowawców w seminarium duchownym. Był nim o. Hans Hermann Groer, który w chwili ukazania się materiału prasowego był już od lipca 1986 arcybiskupem Wiednia i kardynałem. Sprawa ta odbiła się szerokim echem w całym społeczeństwie, nastąpiła fala wystąpień z Kościoła. Ostatecznie kard. Groër ustąpił z urzędu 14 września 1995 w wieku prawie 76 lat, a jego następcą został abp Schönborn. Kard. Groër OSB zmarł 24 marca 2003 w 83. roku życia.
W obu wypowiedziach telewizyjnych kard. Schönborn odniósł się po raz pierwszy do raportu o nadużyciach w Monachium po wystąpieniu 27 bm. zleceniodawcy tego dokumentu, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi kard. Reinharda Marxa w tej sprawie i do zawartych tam oskarżeń pod adresem tego hierarchy. Opublikowany przez monachijską kancelarię prawną Westpfahl Spilker Wastl (WSW) 20 stycznia raport oskarża wielu wysokiej rangi funkcjonariuszy kościelnych o błędy i zaniechania w postępowaniu z przypadkami tych przestępstw, w tym kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, który w latach 1977-82 stał na czele tej archidiecezji. Raport objął okres od 1945 do 2019 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.