Kard. Schönborn „przerażony sceptycyzmem wobec nauki”
08 listopada 2021 | 10:58 | ts (KAI) | Austria Ⓒ Ⓟ
Kardynał Christoph Schönborn wręczył 6 listopada w Pałacu Arcybiskupim w Wiedniu 26 naukowcom nagrodę im. Kardynała T. Innitzera. W wygłoszonym z tej okazji przemówieniu odniósł się m.in. do antyszczepionkowców i osób podważających istnienie koronawirusa, podkreślając przy tym, że ten nowy sceptycyzm wobec nauki jest zaskakującym i przerażającym zjawiskiem, które – według niego – ma związek z utratą zaufania do wszystkich instytucji: politycznych, kościelnych czy samorządowych.
W tym kontekście arcybiskup wiedeński wspomniał o swoich spotkaniach z Christophem Huberem – jednym z założycieli firmy „BionTech”. W 2020 roku on oraz dwoje naukowców z Niemiec tureckiego pochodzenia Uğur Şahin i jego żona Özlem Türeci poświęcili się z całą energią pracy nad stworzeniem i rozwojem szczepionki przeciwko Covid-19. Kiedy w ciągu niespełna roku udało się im uzyskać dla niej wszelkie certyfikaty, stało się coś dziwnego: „Szczepionka spotkała się z masowym sceptycyzmem. Ta nowa sceptyczna postawa wobec nauki jest przerażająca” – stwierdził z ubolewaniem kard. Schönborn.
Jego zdaniem świadczy to, jak bardzo pogłębił się proces podziału w społeczeństwie. Utrata zaufania jest zjawiskiem bardzo groźnym, gdyż „solidne badania naukowe stanowią filar wolnego, demokratycznego społeczeństwa” – wskazał purpurat. Zwrócił uwagę, że dlatego tak ważne jest, aby osoby zajmujące się badaniami „nie dały się wyprowadzić z równowagi zwolennikom teorii spiskowych i prorokom zagłady”.
Patronem wręczonej wczoraj nagrody naukowej jest były arcybiskup Wiednia kard. Theodor Innitzer (1875-1955). Uchodzi ona za jedno z najbardziej cenionych tego rodzaju wyróżnień w Austrii. Przyznają ją od 1962 archidiecezja wiedeńska i Ministerstwo Nauki, a wspiera ją większość krajów związkowych, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i Izba Gospodarcza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.