Kard. St. Dziwisz na Wielki Post: szanujmy nasze ciała, bo są narzędziami duszy
17 lutego 2010 | 17:08 | md Ⓒ Ⓟ
Wierzący coraz częściej nie dostrzegają boskiego wymiaru swojego życia – powiedział 17 lutego, w Środę Popielcową, kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu. Wezwał do refleksji nad wartością życia i do szacunku dla ciała, które jest „narzędziem duszy”. Rozpoczęcie Wielkiego Postu obwieściło w Krakowie bicie dzwonu Zygmunta.
Metropolita krakowski podkreślił w homilii, że człowiek jest potrójnie powołany do życia: ziemskiego, nieśmiertelnego i Bożego a celem codzienności powinna być harmonia tych trzech wymiarów. „Wiemy bowiem, jak wielu ludzi traci dziś z oczu owe trzy wymiary życia. Jak inwestuje w życie ciała, jak wykorzystuje władze duszy, wolę i rozum, do swoich interesów, nie bacząc ani na prawdę, ani na właściwie rozumianą wolność” – ubolewał kardynał. Dodał, że również wierzący często nie dostrzegają „Boskiego wymiaru” swojego życia.
„Perspektywa zmartwychwstania napełnia wszystkich chrześcijan pokojem i mocą” – podkreślił metropolita krakowski. Przypomniał także, że zmartwychwstanie odsłania przed wierzącymi „wymiar Ducha, który pozwala nam uczestniczyć w życiu samej Trójcy Świętej”.
Hierarcha zaznaczył, że w czasie Wielkiego Postu każdy człowiek powinien zastanowić się nad wartością swojego życia i pamiętać o tym, że ludzkie ciało jest „narzędziem duszy”. „Jesteśmy Bogu potrzebni nie tylko przez krótki czas życia na ziemi. Jesteśmy Mu potrzebni do wykonywania zadań przez całą wieczność” – powiedział kard. Dziwisz.
Wezwał do dziękczynienia za wszystkie wymiary ludzkiego życia i dbałości o ich harmonię. „Drogą do jej utrzymania jest miłość Boga, bliźniego i siebie samego. Te formy miłości są obecne w udzielaniu pomocy potrzebującym, w modlitwie i w ascezie” – dodał pasterz Kościoła krakowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.