Kard. Stanisław Dziwisz pielgrzymował do Medziugorie
04 lipca 2021 | 19:30 | tom, mp (KAI) | Medziugorie Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Dziwisz wraz z grupą kapłanów archidiecezji krakowskiej pielgrzymował do Medziugorie. – W tym niezwykłym miejscu powierzamy opiece Matki Bożej Królowej Pokoju cały świat, naszą ojczyznę, Kościół w Polsce i wszystkie intencje jakie każdy z nas nosi w swym sercu. Była to też pielgrzymka i modlitwa wynagradzająca, nas kapłanów, za wszelkie niewierności i sprzeniewierzenia wobec Pana Boga i ludzi – powiedział KAI metropolita krakowski senior. Pielgrzymka odbyła się w dniach 3-4 lipca także z okazji 40-rocznicy pierwszych objawień Matki Bożej w Mediugorie.
„Przybyliśmy, aby modlić się za naszą Ojczyznę i tych wszystkich, którzy inaczej myślą i nie podzielają naszego widzenia Kościoła i świata. Była to też modlitwa wynagradzająca, nas kapłanów, za wszelkie niewierności i sprzeniewierzenia wobec Pana Boga i ludzi. Jest to miejsce wielkiej modlitwy i nawrócenia, przez modlitwę, spowiedź i pokutę. Nie tyle ważne są objawienia, ale to, że jest to miejsce spotkania z Matką Bożą i możliwość wypraszania łask za Jej wstawiennictwem. Fascynujące jest to ile ludzi się tu nawraca. Co ciekawe mniej uwagi zwraca się na Jej objawienia, ale na sprawę duchowej odnowy i osobistego nawrócenia” – powiedział kard. Dziwisz.
Wyznał, że to co dzieje się w Medziugorie żywo śledził pracując w Watykanie u boku św. Jana Pawła II. „Medziugorie było mocno obecne w życiu Jana Pawła II, ale też respektował stanowisko miejscowych biskupów, którzy z dużym dystansem postrzegali to miejsce. Teraz się to zmieniło. Obecny biskup diecezji Mostaru zmienił stosunek do tego wyjątkowego miejsca, do którego ludzie przybywają z potrzeby serca i sumienia. Rozmawiałem tutaj z ludźmi, którzy dzieli się swoimi przeżyciami podkreślając wartość modlitwy i spowiedzi. Ileż osób, jak wielu mężczyzn modli się tutaj na różańcu. Było to dla mnie wielkie przeżycie” – wyznał kard. Dziwisz i dodał: „Przyjechaliśmy z wieloma intencjami i teraz po modlitwie i byciu tutaj możemy patrzeć w przyszłość z większą nadzieją”.
Zaznaczył, że dzięki dużej życzliwości braci franciszkanów mogli w bardzo ograniczonym kręgu celebrować Eucharystię i modlić się. Zwrócił też uwagę, że ze względu na sytuację pandemiczną odwołano wiele pielgrzymek, zwłaszcza z Polski.
Podkreślił, że nie mogli się zatrzymać w samym Madziugorie, ale niedaleko stąd. Kardynał przypomniał, że pielgrzymka była planowana od kilku miesięcy. Ze względu na złagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa mogło do niej dojść.
Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to miejsce trwających od 1981 roku objawień Matki Bożej. 25 czerwca rozpoczęły się tutaj obchody 40-rocznicy pierwszych objawień.
Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Według przecieków medialnych, jej raport sugeruje uznanie tylko siedmiu pierwszych dni objawień, wspólnych wszystkim wizjonerom.
W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.
Papież Franciszek zezwolił oficjalnie na pielgrzymowanie do Medziugoria, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 roku po raz pierwszy napisał list do uczestników tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Młodych. Jednak kościół parafialny w Medziugoriu nadal nie ma statusu sanktuarium. Mimo to przed pandemią przybywały tam nawet 3 mln pielgrzymów rocznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.