Kard. Vlk był idealny dla Kościoła po przemianach
21 marca 2017 | 14:20 | Wiedeń / ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Kardynał Miloslav Vlk był idealnym człowiekiem na czas początków życia kościelnego po demokratycznym przełomie w ówczesnej Czechosłowacji. Tymi słowami przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii wyraził uznanie dla zmarłego 18 marca prymasa Czech, kard. Miloslava Vlka. Był zawsze związany z Austrią i łączyła nas wieloletnia przyjaźń, stwierdził kard. Christoph Schönborn, wspominając kard. Vlka w rozmowie z agencją katolicką Kathpress. Zapowiedział, że weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych w Pradze w najbliższą sobotę.
Jako pierwszy następca „wielkiego kardynała Tomaška”, kard. Vlk wyprowadził Kościół „z katakumb do świeżo odzyskanej wolności i wywarł wpływ na jego ukształtowanie”, stwierdził arcybiskup Wiednia. Przypomniał, że dużą rolę odegrał w tym fakt, iż reżim komunistyczny przez wiele lat zabraniał Vlkowi sprawowania funkcji kapłańskich.
Kard. Schönborn, który też urodził się w ówczesnej Czechosłowacji, w rozmowie z Kathpress przypomniał, że kard. Vlk do 1989 r. musiał zarabiać na utrzymanie myjąc okna. „W mojej pamięci pozostanie spacer po Pradze, podczas którego opowiadał mi szczegółowo historię Kościoła podziemnego i powody, dla których nie poszedł tą drogą”, wspominał arcybiskup Wiednia, nawiązując do tajnego wyświęcania księży i biskupów w Czechosłowacji ze względu na prześladowania Kościoła w tym kraju.
Po demokratycznych przemianach 1989 r. kard. Vlk szybko zdobył „znaczenie europejskie” poprzez przewodniczenie przez wiele lat Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Były arcybiskup Pragi odegrał też ważną rolę w Kościele powszechnym poprzez udział w ruchu Focolare i zainicjowane przez niego coroczne międzynarodowe spotkanie biskupów związanych z tym ruchem w Kościele, wspominał kard. Schönborn.
Jednocześnie – dodał – na czas jego posługi przypadły liczne konflikty, np. wokół praskiego Wydziału Teologicznego, czy kwestia restytucji własności kościelnych, zwłaszcza praskiej katedry św. Wita. „Nikt nie może dziś kwestionować, z jaką odwagą, prostolinijnością i z jaką radością wiary pełnił swoją posługę”, powiedział kard. Schönborn.
Uroczystości pogrzebowe kard. Vlka odbędą się w sobotę 25 marca w katedrze św. Wita w Pradze. Przewodniczyć im będzie następca Zmarłego, kard. Dominik Duka OP. Poza biskupami z Czech w uroczystościach wezmą też udział kardynałowie i biskupi z krajów sąsiedzkich oraz z całej Europy, zwłaszcza związani z ruchem Fokolare, w którym kard. Vlk odgrywał ważną rolę, poinformował 19 marca rzecznik archidiecezji praskiej, Stanislav Zeman.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.