Kardynał Bertone na uroczystościach w Rzymie
20 września 2010 | 17:14 | RV / ms Ⓒ Ⓟ
Kościół i państwo pragną dziś we wzajemnym poszanowaniu swej natury i funkcji współpracować na szeroką skalę dla dobra osoby ludzkiej i całego społeczeństwa – powiedział na uroczystościach rocznicowych zdobycia Rzymu kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.
W dzisiejszych uroczystościach rocznicowych połączonych ze złożeniem tam wieńca przez prezydenta Włoch Giorgio Napolitano uczestniczył też watykański sekretarz stanu.
Kard. Tarcisio Bertone złożył hołd wszystkim, którzy przed 140 laty polegli przy Porta Pia. Stwierdził, że „z ich ofiary oraz z duchowych i moralnych napięć, jakie wywołało to wydarzenie, powstała nowa perspektywa”. Dzięki niej Rzym jest dziś bezdyskusyjnie stolicą państwa włoskiego, mając równocześnie szczególny prestiż przez to, że stanowi „centrum, na którym skupia uwagę cały Kościół katolicki, a co więcej cała rodzina narodów”.
Purpurat podkreślił, że we Włoszech Kościół i państwo pragną dziś we wzajemnym poszanowaniu swej natury i funkcji współpracować na szeroką skalę dla dobra osoby ludzkiej i całego społeczeństwa. Watykański sekretarz stanu zakończył uroczystość modlitwą. Dziękował Opatrzności za przywrócenie w Rzymie i na ziemi włoskiej zgody po wcześniejszych konfliktach. Prosił też Boga, by w mieście apostolstwa i śmierci św. Piotra jego następca mógł z pełną wolnością prowadzić dalej swą uniwersalną misję.
Z kolei kardynał wikariusz Rzymu napisał z tej okazji, że „stolica Włoch nie może się uchylać przed wyzwaniem, by być wzorem miasta o spokojnym, aktywnym życiu społecznym, które wychowuje do wartości budujących człowieka”. Kard. Agostino Vallini życzy, by obchody 140. rocznicy ustanowienia Rzymu stolicą Włoch nie były jedynie upamiętnianiem wydarzeń przeszłości. Mają one stać się okazją dla wszystkich, tak mieszkańców, jak instytucji, by przypomnieć odpowiedzialność, jaką każdy ponosi za dobro wspólne i pokojową przyszłość.
Purpurat zauważa, że w Rzymie społeczność świecka i Kościół blisko współpracują w służbie pełnemu dobru osoby ludzkiej. Dzięki złożonemu procesowi dojrzewania i pojednania od wydarzeń sprzed 140 lat przeszliśmy do wizji instytucji świeckich i kościelnych, które nie mieszają swych ról, ale pragną wzajemnie respektować swe specyficzne kompetencje.
Kościół prowadzi działalność ewangelizacyjną i promocję ludzką, dążąc do ochrony transcendentnego charakteru człowieka i jego wiecznego przeznaczenia, a równocześnie broniąc jego podstawowych praw w bardzo złożonym kontekście. Rzym jest dziś miastem pluralistycznym, naznaczonym głębokimi przemianami i wyzwaniami kulturowymi, społecznymi i gospodarczymi, zwłaszcza w obecnej chwili poważnego kryzysu finansowo-ekonomicznego. Wspólnota kościelna stara się tu promować miłosierdzie, sprawiedliwość społeczną, solidarność i praworządność – pisze kard. Vallini, który w imieniu papieża sprawuje opiekę duszpasterską nad mieszkańcami stolicy Włoch.
Minęło 140 lat, odkąd Rzym jest stolicą państwa włoskiego. 20 września 1870 r. wojska Królestwa Włoch wkroczyły do Rzymu, będącego stolicą szczątkowego już wtedy Państwa Kościelnego. Dla uniknięcia nadmiernego rozlewu krwi ówczesny papież, bł. Pius IX nakazał zaprzestania obrony miasta z chwilą, gdy nacierający zrobią wyłom w murach. Powstał on tego dnia w pobliżu Porta Pia – bramy w północnej części murów miejskich, biorącej nazwę od XVI-wiecznego Papieża Piusa IV.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.