Kaszubi z Brus odbyli pieszą pielgrzymkę do kalwarii wielewskiej
24 maja 2020 | 20:50 | dg | Wiele Ⓒ Ⓟ
W niedzielę zakończyła się tradycyjna piesza pielgrzymka wiernych z parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach do sanktuarium kalwaryjskiego w Wielu. Ze względu na okoliczności pandemii koronawirusa, udział w niej wzięła tylko mała grupka przedstawicieli parafii z feretronem, którym zgodnie z dawną kaszubską tradycją wykonano „pokłon”.
Rok temu pielgrzymka z Brus pobiła frekwencyjny rekord – wzięło w niej udział ponad 1000 pątników. Kaszubi koniecznie chcieli podtrzymać ponadwiekową tradycję corocznej pielgrzymki, dlatego i w tym roku ruszyli do kalwarii wielewskiej, choć w skromnym, kilkuosobowym składzie. Towarzyszył im ks. Tomasz Szmaglik z Chojnic.
Podczas 17-kilometrowej trasy pielgrzymi modlili się w powierzonych im intencjach, które spisane na kartkach niósł na plecach ks. Szmaglik. Na przedzie niesiono krzyż ozdobiony wstążkami w kolorach kaszubskiej flagi – czarnym i żółtym. Za nim czterech mężczyzn – Rycerzy Kolumba – w marynarkach i odświętnych koszulach z kaszubskimi haftami niosło feretron z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz bł. Józefem Jankowskim, patronem Brus, pochodzącym z okolic miejscowości, męczennikiem II wojny światowej. Dwóch mężczyzn pilnowało porządku na trasie.
Kaszubi z Brus tradycyjnie mimo pandemii pielgrzymowali pieszo do Kalwarii Wielewskiej. Oczywiście z feretronem. #CSB
Więcej informacji w #serwisKAI @agencja_KAI
*Film – Mikołaj Rydygier pic.twitter.com/IrN95G1NEq— Dawid Gospodarek (@DawidGospodarek) May 24, 2020
– Podczas pielgrzymki byłem kierownikiem ruchu. Zawsze tę funkcję pełnił mój ojciec, w tym roku przypadła mnie. Cieszę się że przejąłem tę rodzinną tradycję. Do sanktuarium mamy 17 kilometrów, ruszamy w sobotę rano, a wracamy w niedzielę. Zgodnie z naszą tradycją, na początku pielgrzymki oraz w samym sanktuarium przed obrazem Matki Pocieszenia „tańczy” krzyż i feretron. W taki sposób oddaje się chwałę i szacunek Matce Bożej. Mam nadzieję że za rok znów będzie nas mogło iść ponad 1000 – opowiada w rozmowie z KAI Mikołaj Rydygier, student etnofilologii kaszubskiej.
Wiele jest kaszubską wsią położoną niedaleko Chojnic w malowniczych terenach nad jeziorem. Tamtejsza parafia pw. Św. Mikołaja ma prawie 700-letnią historię. Na początku XX wieku rozpoczęła się budowa liczącej 23 obiekty kalwarii, uważanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce. W kościele utrzymanym w stylu neobarokowym znajduje się łaskami słynący barokowy obraz Matki Bożej Pocieszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.