Katar: w lutym konsekracja pierwszej świątyni katolickiej
26 września 2007 | 10:17 | tg (AsiaNews)//mam Ⓒ Ⓟ
Pierwsza świątynia katolicka w Katarze zostanie konsekrowana w lutym 2008 r. Powstający kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej będzie służył ponad 140 tys. wiernych, mieszkających w tym muzułmańskim kraju.
Budynek będzie pozbawiony wież dzwonniczych oraz krzyży, aby nie razić muzułmanów.
Katolicka świątynia będzie dodatkowo wyposażona w centrum konferencyjne, pokoje mieszkalne, księgarnię i kawiarnię. Łączny koszt budowy wynosi 15 milionów dolarów, zebranych przez katolików z Półwyspu Arabskiego, głównie pośród mieszkających tam Filipińczyków i Hindusów.
Kościół powstaje na południowych przedmieściach Dohy – stolicy kraju. Teren pod budowę podarował emir Amir Hamad bin Khalifa Al Thani, który poprzez ostatnie lata przewodził wewnętrznej polityce dialogu religijnego, i który w 2002 r. zainicjował nawiązanie dialogu ze Stolicą Apostolską.
Świątynia nie będzie ogólnodostępna, a będzie do wyłącznego użytkowania przez chrześcijan. Te ograniczenia wraz z zakazem nawracania się muzułmanów na inną religię, stanowią cenę, jaką trzeba było zapłacić muzułmańskim wahabitom, którzy przez długi czas sprzeciwiali się budowie kościoła.
Przyszły proboszcz tamtejszej parafii ks. Tom Veneration, powiedział agencji AsiaNews, że po 20 latach formalnych starań, rząd w końcu pozwolił chrześcijanom wybudować własne miejsce modlitwy. „Katolicka społeczność została obdarowana największym terenem, ponieważ jesteśmy obecni tu od wieków oraz dlatego, że nasza społeczność jest największa, licząc obecnie 100 tys. wyznawców” – powiedział duchowny.
Do tej pory chrześcijanie modlili się w prywatnych domach i małych kaplicach prowadzonych przez Amerykanów i Filipińczyków.
Katar liczy 800 tys. mieszkańców. Około 77 proc. z nich to muzułmanie. Chrześcijanie stanowią około 9 proc. tamtejszej społeczności. Pozostały odsetek to wyznawcy innych religii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.