Katechizacja ma pomóc przywrócić wewnętrzną moc rodzinie
04 września 2010 | 13:16 | rk/ms Ⓒ Ⓟ
Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce – szkoła, lecz przywrócenie wewnętrznej mocy rodzinie – przekonywał 4 września bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej inauguracji roku katechetycznego w diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
W homilii bp Rakoczy zwrócił uwagę, że po 20 latach od przywrócenia katechizacji w szkołach środowiska lewicowe coraz głośniej kwestionują prawne aspekty nauczania religii w placówkach szkolnych.
„Pojawiają się nawet głosy obwiniające powrót katechezy do szkół za kryzys wiary, który przejawia się zanikiem obecności ludzi młodych w kościołach. Gdyby katecheza była dziś w parafiach, tak jak było to za komunizmu, frekwencja dzieci i młodzieży w kościołach wcale pewnie nie byłaby większa, a nie wiem, czy w niektórych okręgach Polski nawet mniejsza” – zauważał biskup.
Duchowny podkreślał, że w nauczaniu religii najważniejsza jest postawa katechety, który powinien być „osobą rozmiłowaną w swoim powołaniu, chcącą służyć młodym i Kościołowi”.
Biskup zauważył też, że w dyskusji o katechizacji zapomina się o realnym kryzysie rodziny i spustoszeniu czasów komunizmu, a także dzisiejszych próbach niszczenia religijności i wiary.
„Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce, to znaczy szkoła, lecz przywrócenie wewnętrznej mocy polskiej rodzinie i powszechne pogłębienie wiary jej członków i żywe świadectwo, twórcze świadectwo” – dodawał bp Rakoczy.
Po liturgii wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Sławomir Stasiak, biblista i dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej. Tematem wykładu było „Dowartościowanie Biblii w katechezie”.
W szkołach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej pracuje około 750 katechetów i katechetek: świeckich, księży oraz sióstr zakonnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.