Drukuj Powrót do artykułu

Katechizacja ma pomóc przywrócić wewnętrzną moc rodzinie

04 września 2010 | 13:16 | rk/ms Ⓒ Ⓟ

Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce – szkoła, lecz przywrócenie wewnętrznej mocy rodzinie – przekonywał 4 września bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystej inauguracji roku katechetycznego w diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

W homilii bp Rakoczy zwrócił uwagę, że po 20 latach od przywrócenia katechizacji w szkołach środowiska lewicowe coraz głośniej kwestionują prawne aspekty nauczania religii w placówkach szkolnych.

„Pojawiają się nawet głosy obwiniające powrót katechezy do szkół za kryzys wiary, który przejawia się zanikiem obecności ludzi młodych w kościołach. Gdyby katecheza była dziś w parafiach, tak jak było to za komunizmu, frekwencja dzieci i młodzieży w kościołach wcale pewnie nie byłaby większa, a nie wiem, czy w niektórych okręgach Polski nawet mniejsza” – zauważał biskup.

Duchowny podkreślał, że w nauczaniu religii najważniejsza jest postawa katechety, który powinien być „osobą rozmiłowaną w swoim powołaniu, chcącą służyć młodym i Kościołowi”.

Biskup zauważył też, że w dyskusji o katechizacji zapomina się o realnym kryzysie rodziny i spustoszeniu czasów komunizmu, a także dzisiejszych próbach niszczenia religijności i wiary.

„Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce, to znaczy szkoła, lecz przywrócenie wewnętrznej mocy polskiej rodzinie i powszechne pogłębienie wiary jej członków i żywe świadectwo, twórcze świadectwo” – dodawał bp Rakoczy.

Po liturgii wykład inauguracyjny wygłosił ks. dr Sławomir Stasiak, biblista i dyrektor Wydziału Katechetycznego diecezji legnickiej. Tematem wykładu było „Dowartościowanie Biblii w katechezie”.

W szkołach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej pracuje około 750 katechetów i katechetek: świeckich, księży oraz sióstr zakonnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.