Katedra polowa: bp Guzdek odprawił Mszę św. dla żołnierzy Wojsk Lądowych
14 września 2018 | 10:10 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się wczoraj obchody święta Wojsk Lądowych (WL). – Piszcie piękną i szlachetną historię waszej służby, waszego życia. Już dziś pomyślcie o tym, jak Was będą wspominać przyszłe pokolenia – zachęcał w homilii żołnierzy WL biskup polowy Józef Guzdek. Centralne obchody święta odbędą się dziś na warszawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zebranych przywitał ks. płk Grzegorz Krupski dziekan WL, który poprosił bp. Guzdka o sprawowanie Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników tego najliczniejszego rodzaju sił zbrojnych.
Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojsk Lądowych oraz artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W nawach bocznych katedry stanęło ponad dwadzieścia pocztów sztandarowych jednostek WL.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że Jezus stawia wysokie wymagania swoim uczniom. Najpierw poucza: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!” (Łk 6,31). Wydaje się to oczywiste. Jeśli chcemy być traktowani poważnie i z szacunkiem, najpierw sami musimy w ten sposób postępować wobec innych. Jeśli pragniemy przemiany świata zawsze musimy zaczynać od siebie. O tej zasadzie muszą pamiętać zarówno dowódcy jak i podwładni – powiedział.
Odwołując się do Ewangelii bp Guzdek podkreślił, że Jezus pragnie także, aby Jego wyznawcy „potrafili zadziwić świat”. – Nie wystarczy sprawiedliwość – postępowanie według zasady „oko za oko i ząb za ząb”. Trzeba zdobywać się na czyny, które będą powodem zdumienia i zachwytu – powiedział.
Zdaniem bp. Guzdka w święto WL warto zauważyć, że „polski żołnierz twardo stąpał po ziemi i kierował się ewangeliczną zasadą: «Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!»”. – Stawał solidarnie z innymi do walki ze złem. Walczył „za wolność naszą i waszą” na wielu frontach z tymi, którzy siłą narzucali swe panowanie i łamali podstawowe prawa ludów i narodów – podkreślił.
Jako przykłady takiej postawy przywołał uratowanie Europy przez króla Jana III Sobieskiego oraz udział naszych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Podkreślił, że działo się tak mimo zdrad i niewypełnianiu zobowiązań sojuszniczych we wrześniu 1939 r., i podczas konferencji pokojowych w Jałcie i Teheranie. – To jednak nie zniechęciło polskich żołnierzy, którzy dalej konsekwentnie zdawali egzamin z troski o dobro wspólne, jakimi są wolność i bezpieczeństwo.Nie pozostaliśmy głusi na głosy wołających o pomoc. Od ponad sześćdziesięciu lat dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy – szczególnie z wojsk lądowych – biorą udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w wielu rejonach świata, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę – powiedział.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Polacy byli „wielokrotnie powodem zdumienia i podziwu za dokonania na polu walki, okazane bohaterstwo, kulturę i człowieczeństwo”. Zachęcił żołnierzy WL, aby czerpali wzorce do naśladowania z postawy husarzy spod Wiednia, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego spod Monte Cassino, czy żołnierzy 1. Brygady Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy wyzwolili Belgię i Holandię i zaskarbili sobie wdzięczność mieszkańców tych państw.
Na koniec życzył zebranym, „aby nadal potrafili jednoczyć siły wokół zasadniczego celu, jakim jest troska o wolność i bezpieczeństwo mieszkańców naszej Ojczyzny oraz walka z mocami zła – nawet daleko poza jej granicami”. – Piszcie piękną i szlachetną historię waszej służby, waszego życia. Już dziś pomyślcie o tym, jak będą Was wspominać przyszłe pokolenia. Czy szukając znajdą ślady dobra, jakie pozostawicie na ziemi? Czy będą się zachwycać waszymi szlachetnymi czynami? Oby tak było! – zakończył.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych. Uczestniczyli w niej m.in. gen. broni Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Wojciech Grabowski, Inspektor WL, a także inspektorzy pozostałych rodzajów sił zbrojnych, dowódcy brygad, związków i oddziałów Wojsk Lądowych.
W imieniu żołnierzy za sprawowaną Eucharystię, wygłoszoną homilię i posługę kapelanów wojskowych bp. Guzdkowi podziękował gen. broni Jarosław Mika.
Dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się centralna uroczystości święta WL.
***
Wojska Lądowe są jednym z pięciu, obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przeznaczone są do zapewnienia obrony i niepodzielności terytorium państwa, nienaruszalności jego granic lądowych, odparcia agresji lądowo-powietrzno-morskiej. W ich składzie znajdują się związki taktyczne, oddziały i pododdziały zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, aeromobilne, rozpoznawcze, artylerii, przeciwlotnicze, inżynieryjne, chemiczne, logistyczne i łączności. Żołnierze WL stanowią zasadniczą część sił zbrojnych. Pełnią służbę w kraju i poza jego granicami w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia zwycięstwa Wojsk Polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.